Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk 23 Nisan’ı Neden Çocuklara Armağan Etmiştir?

Atatürk 23 Nisan’ı neden çocuklara armağan etmiştir? 23 Nisan neden kutlanıyor?
Atatürk ve 23 Nisan konulu araştırma yazısı.

Atatürk 23 Nisan'ı Neden Çocuklara Armağan Etmiştir?

Atatürk 23 Nisan’ı Neden Çocuklara Armağan Etmiştir?

23 Nisan 1920’de hepimizin bildiği gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açılmıştır. Bu kutlu gün, adeta Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun müjdecisi konumundadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan gününü, 1924 yılında “milli bayram” olarak ilan etmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı, olarak ilan edilen bu şanlı gün, yine Atatürk tarafından 1929 yılında çocuklara armağan edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın ismi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak değiştirilmiştir. Ulu Önder’in çocuklara armağan ettiği bu bayram, o tarihten bu güne kadar bu ismiyle ve coşkuyla kutlanmaktadır.

1979 yılına gelindiğinde, ilk defa 6 farklı ülkeden çocukların katılımıyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı “uluslararası” bir bayram konumuna gelmiştir. Her geçen yıl bu bayrama katılan ülkelerin sayısı artmaktadır. Her sene 40’dan fazla ülkeden çocukların katılmasıyla kutladığımız bayramımızın bir başka özelliği daha vardır. Dünyada çocuklara bayram armağan eden ilk ülke Türkiye’dir. Bu güne kadar başka bir ülke çocuklara bayram armağan etmemiştir, bu nedenle “Çocuk Bayramı” olan tek ülke de Türkiye’dir.

Atatürk’ün Çocuk Sevgisi ve Üstün Dünya Görüşü

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisini anlatan pek çok hatıra anlatılır. Atatürk, çocuklara çok önem verir ve çok severdi. Bu durumun en büyük ispatı da, çocuklara yönelik bir bayram armağan etmesidir. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bu durum, Atatürk’ün çocuk sevgisini anlatmak için yeterlidir.

1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmekte olan bir çocuğa benzemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının çocuklara armağan edilmesinde önemli bir rol oynamıştır. İleri görüşü ve zekasıyla tanınan Atatürk, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çocuk kadar heyecanlı ve büyümeye yatkın olduğunu bu günü çocuklara bayram olarak armağan etmekle tüm dünyaya bir kez daha ispatlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, yenilikçi ve çağdaş anlayışını vurgulamak isteyen Atatürk; TBMM’nin açılış gününü çocuk bayramı olarak tüm dünya çocuklarına hediye etmiştir. Bu durum, Atatürk’ün çocuklara verdiği önemin yanında, tüm dünya çocuklarını kardeş olarak gördüğünü de kanıtlamaktadır.

Milletlerin ortak değerleri bulunması gerekir. Bu değerler arasında yer alan milli bayramlar, milletlerin hayat görüşünü de temsil eder. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, çocuklara milletçe verdiğimiz önemi onlara bayram hediye ederek göstermiştir. Bizlere düşen de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutlamak, bu günü korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

İlgili İçerikler:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Bilgilendirme Yazısı 23 Nisan ile İlgili Kompozisyon 23 Nisan Şiirleri Çocuklar ile İlgili Sözler, Atasözleri, Hadisler, Sloganlar Atatürk’ün Çocuk Sevgisi ile İlgili Şiirler TBMM’nin Türk Milleti İçin Önemi Nedir?

*** Atatürk 23 Nisan’ı Neden Çocuklara Armağan Etmiştir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
3
love
1
confused
1
unlike
0
happy
0
sad
0
angry

Yorum Yap