Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Anneler Günü – Kompozisyon

Anneler Günü ile ilgili kompozisyon örneği.

Anneler Günü – Kompozisyon

Anneler Günü – Kompozisyon

Klasik tabirle “dünyanın en değerli varlıkları” olan annelerimizin değerini bir kez daha hatırlamamız için çok anlamlı bir gün var; Anneler Günü. Her insanın bir dünya olduğundan yola çıkarsak, o dünyayı bedeninde besleyip büyüten de annelerimizdir. Dolayısıyla anneler, aslında yaşamın da kaynağıdır ve merkezidir, diyebiliriz. Her anne, her doğumda yeni bir dünya getirir bu aleme.

Annelerimizin dünyaya getirdiği her bir mucize, yani her bir insanın da bir dünyası vardır. İnsanın bu dünyasının merkezinde de annesi bulunur. Anne, insanın dünyasının merkez noktası ve en değerli varlığıdır. 9 ay boyunca yavrusunu karnında taşıyan anne, zorlu bir doğum sürecinden sonra çocuğunu besler ve büyütür. Ona yıllarca bakar. Gece demeden, gündüz demeden sürekli çocuğuyla ilgilenir.

Annelerin çocuğuna olan düşkünlüğü, dünyada başka hiçbir ikili ilişkide sağlanamaz. Çünkü anne, çocuğuna canından can vermiştir. Yedirmiş, giydirmiş, altını temizlemiş, hastalandığında geceler boyu başında beklemiştir. Bu kadar fedakar ve cefakar varlıklar olan annelerin kıymetini bilmemek hiç olur mu? Elbette olmaz. Buna rağmen, günlük hayatın koşturmacası arasında bu değerli varlıkların, yani annelerin kıymetini unutabiliyoruz.

Annelerin kıymetinin her yıl bir kez daha, yeniden hatırlanmasını sağlayan Anneler Günü, bu açıdan çok değerlidir. Bizi dünyaya getiren ve ayaklarımızın üzerinde durmamızı sağlayan annelerimizin kıymetini Anneler Günü’nde tekrar anımsıyor ve aslında annelerimizi ne kadar ihmal ettiğimizin bir kez daha farkına varıyoruz.

“Dünyanın en değerli varlıkları” diye tabir ettiğimiz ve bizim için yüzlerce fedakarlık yapan annelerimizi elbette yalnızca yılda bir gün hatırlamak doğru değildir. Ancak bu gün sayesinde, en azından annelerimizi ihmal ettiğimizin farkına varabiliyor ve varsa onlara karşı yaptığımız hataları telafi etme imkanına kavuşuyoruz.

Bizi hayata getiren ve adeta ömrünü bize adayan annelerimizin değerini her gün bilmeliyiz. Annelerimizi asla üzmemeli ve onların üzüntüsünü, sıkıntısını gidermek için elimizden geleni yapmalıyız. Annelerimizin değerini bir kez daha anlamak için Anneler Günü’nden daha iyi bir gün olmasa gerek. Bu güzel ve anlamlı günde, adeta hayatımızın feneri ve yol göstericisi olan annelerimize koşmalı ve annelerimiz hayattayken onların kıymetini bilmeliyiz.

*** Anneler Günü ile İlgili kompozisyon hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
love
5
angry
2
clap
1
sad
1
unlike
0
happy
0
confused

14 Yorum

Yorum Yap