Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Engelliler Haftası – Kompozisyon

Engelliler Haftası kompozisyon örneği.

Engelliler Haftası – Kompozisyon

Engelliler Haftası – Kompozisyon

Hayatın çok önemli bir gerçeği var; her ne kadar biz yeterince farkında olmasak da… Evet, bu gerçek engelli bireyler. Kimimizin annesi, babası ya da kardeşi engelli, kimimizin ise bir akrabası… Kimimizin bir komşusu engelli, kimimizin ise etrafında hiçbir engelli birey yok. Oysa kimimiz, hayatın getirdiği bu “engeli” tamamıyla yaşıyoruz. Bizzat engelli olarak hayatını sürdüren milyonlarca insan var. İşte bu hafta onların haftası; Engelliler Haftası!

Engelli olma durumu ve engellilik hakkında söylenmiş çok güzel bir söz var; “Her insan bir engelli adayıdır.” Aslında sadece bu sözü bile yeterince anlayabilsek, engelliliğin nasıl bir şey olduğunu ve aslında her insana ne kadar da yakın olduğunu kavrayabiliriz. Engelliler Haftası’nın asıl amacı da zaten bu sözü ve hissettirdiklerini insana yeniden anımsatmak diyebiliriz. Engelli olmak, sadece doğuştan gelen bir şey değildir çünkü. Hastalık, kaza ya da bir hata sonucunda engelli olan milyonlarca insan vardır.

“Milyonlarca insan” denildiğinde belki çok da netleşmiyor kafamızda, o yüzden rakam verelim. Ülkemizde 11 milyondan fazla, dünyada ise 1 milyardan fazla insan engelli konumunda. Peki bu insanlarla empati yapabiliyor muyuz? Yani kendimizi onların yerine koyabiliyor muyuz? Her insan bir engelli adayıdır sözünü düşünebiliyor, anlayabiliyor muyuz? Hiç sanmıyorum. Eğer engelli bireyleri anlayabilsek, engelli olmanın nasıl bir şey olduğunu düşünebilsek, kaldırımlara araba park eder miydik?

Yürüme yollarının tam ortasına direk diker miydik mesela? Merdivenlerin yanına engelli rampası yapmayı ihmal eder miydik? Engelli birey gördüğümüzde rahatsız edici bakışlar atar mıydık? Toplu taşıma araçlarına binişler ve inişler için onlara yönelik hiçbir şey yapmaz mıydık yine? Bu soruları onlarca, hatta yüzlerce çoğaltmak mümkün. Engellilere karşı yaptığımız hataların, onların hayatını kolaylaştırmak bir yana, ne kadar zorlaştırdığımızın bir an evvel farkına varmalı ve bu hatalarımızdan vazgeçmeliyiz. Engelli bireyleri yalnızca Engelliler Haftası gelince hatırlamamalıyız.

Engellileri düşünmeden yaptığımız davranışlarımıza ve yapılaşmaya acilen bir son vermeliyiz. Toplumumuzda ve dünyamızda milyonlarca engelli yaşadığını unutmamalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Bunun için kaybedilen her bir saniye dahi değerlidir. Acilen harekete geçmek ve dünyamızı engelli bireylere göre düzenlemek için bir an bile gecikmemeliyiz artık. Engelliler Haftası, bunun tam da zamanı!

*** Engelliler Haftası ile İlgili kompozisyon hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
clap
3
angry
2
love
2
confused
2
unlike
1
sad
0
happy

11 Yorum

Yorum Yap