Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ece’nin Kaçış Planı – Hikaye

Ece’nin Kaçış Planı hikaye örneği.

Ece'nin Kaçış Planı – Hikaye

Ece’nin Kaçış Planı – Hikaye

Akıllı, zeki ve neşeli mi neşeli bir çocuk olan Ece, ailesinin tek evladıydı. Ailesi onun üstüne titrer, başına kötü bir olay gelmesinden korkardı. Onun rahat ve refah içinde yaşamasını sağlamak için ellerinden ne gelirse yaparlardı. Lakin hayat onlara bekledikleri gibi davranmadı ve bir gün kızlarının başına kötü bir olay geldi.

Bu tatlı kız evlerinin bahçesinde oynarken bir gurup kötü niyetli insan tarafından kaçırıldı. Daha önce ailesinin yanından hiç ayrılmayan bu küçük kız, şimdi kim olduklarını dahi bilmediği insanların elindeydi. Kızlarının kaçırıldığını fark eden aile polisi arayıp onu arama çalışmalarına başlarken, Ece de başına gelenlerin ne olduğunu anlamaya çalışıyordu.

Evlerinden epey uzağa götürüldüğünü anlayan Ece şimdi bir dağ evindeydi ve yalnız değildi. Etrafında kendi gibi 10- 15 çocuk daha vardı. Kimi ağlıyor, kimi köşede sessiz-sessiz oturuyordu. Ece ters giden şeylerin farkındaydı, korkuyordu ama pek de çaktırmıyordu hislerini. Bulundukları odada bir pencere gördü Ece. Pencereye yaklaşıp dışarı baktı, nerede olduklarını anlamak için… Buradan gökyüzü daha yakın görünüyordu ve çevrede başka bir ev de görünmüyordu. Ailesinden çok uzakta olduğunu anladı. İçinden ağlamak geldi ama yapmadı. Buradan derhal kurtulması gerektiğini anladı.

Bu sırada Ece’yi ve diğer çocukları kaçıranlar aralarında bir şeyler konuşuyorlardı. Ne konuştuklarını duyamıyordu Ece ama kendileri hakkında pek de iyi şeyler planlamadıklarını anlamıştı. Ece’nin kendilerine baktığını fark eden bu kötü niyetli insanlar, konuşmalarını kesip çocukları susturmak ve sakinleştirip rahatlatmak için onlarla ilgilenmeye başladılar. Başları ağrımasın ve burada kalmak zorunda oldukları süre boyunca sıkıntı çıkmasın istiyorlardı sadece. Yoksa çocukları umursadıkları falan yoktu. Ece boş bulduğu bir yere oturmuş, olanları izlerken uyuya kalmıştı.

Gözlerini açtığında tüm çocuklar uyuyordu, uyanık olanlar sadece onları kaçıranlardı. Ece onların konuşmalarına kulak misafiri oldu ve “Burada iki günden fazla kalamayız, şimdiye kadar çoktan polis peşimize düşmüştür.” sözlerini işitti birinden. İçine fena bir korku salındı ve “ya bir daha ailemi göremezsem” diye geçirdi içinden. Ece’nin bu sözleri duyduğunu kimse fark etmedi ve Ece göz kapaklarını indirerek uyuyor numarası yaptı. Bu sürede düşündü; nasıl kaçabilirlerdi acaba?

Herkes uyandığında etrafta kimsecikler yokken çocuklara duyduklarını ve düşündüklerini söyledi. Kendilerini kaçıranlardan epeyce korkan bu çocuklar Ece’ye “Yapamayız, buradan çıkarsak kayboluruz, biz onlardan nasıl kurtulabiliriz ki” gibi şeyler söylediler. Ece anladı ki; bu işi yalnız başına yapacak…

Kendilerini kaçıran adamlardan nasıl kurtulacağını düşünen Ece, dağ evinin bir başka odasına gizlice girdi ve orada açık unutulmuş bir pencere gördü. Pencereden dışarı baktı ve kimseyi göremedi. Ayrıca pencere, yere çok yakın olduğundan inmesi de çok kolaydı. Etrafın bomboş olduğunu gören Ece, pencereden sessizce dışarı çıktı ve koşmaya başladı. Masmavi gök altında koştu, dakikalarca koştu. Neyse ki onun yokluğunu fark eden olmamıştı.

Ufak bir yola çıkan Ece, buradan ilerlemeye devam etti ve sonunda ana yola ulaştı. Tabii bu sürede çok yorulan Ece’nin artık yürümeye bile hali kalmamıştı. Tam o sırada bir araba göründü yolda. Araba bu küçük kızın yanında durdu ve içindeki adam nereye gittiğini sordu. Ece’nin cevap vermeye hali kalmamıştı ve oracıkta bayılıp düştü.

Ece gözlerini açtığında annesinin kucağındaydı. Bu yardımsever adam bayılan Ece’yi alıp hastaneye götürmüş ve aynı zamanda da polise haber vermişti. Bu sayede Ece sonunda ailesine kavuşmuştu.

Ece olanları polise anlattı. Bu küçük kızın kurtulmasına yardım eden adamın da ifadesi ile diğer çocuklar da kurtarıldı. Bu kötü adamlar cezalarını çekmekte iken çocuklar da ailelerinin sıcak kucağına kavuşmuşlardı. Çevresindeki çocukların “kurtulamayız” söylemlerine rağmen, kendilerini kaçıranların kocaman kocaman adamlar olmasına rağmen, aklını kullanıp kaçmayı düşünen Ece, kurtulmayı başarmış ve arkadaşlarına da kendilerine güvenmeleri adına örnek olmuştu.

*** Ece’nin Kaçış Planı hikâye edici metin örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
1
love
1
unlike
0
happy
0
confused
0
sad
0
angry

4 Yorum

  • Komikligin örneği. Bu hikayeden çıkardığım şey sadece iki üç tane adam bu adamların adı ne onu bile bilmiyorum Allah aşkına bana bunu anlatır mısınız yada ben anlatıyım Bu sadece hız çalışmasi çünkü bunu yazan yazmak istememiş sadece sanki pencereden gördüklerini koymuş ortaya beni anlayan vardır umarım hiç dikkatimi çekmedi ben olsam daha güzel yazardım hem bilgi hem de macera hemde eğlence yani komedi içerirdi bundan çıkardığımız yazanın bunu istemeden yazmasi

Yorum Yap