Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Amacı Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Etmez – Kompozisyon

“Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Amacı Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Etmez - Kompozisyon

Amacı Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Etmez – Kompozisyon

İnsan dünyaya amaçsız şekilde gönderilmemiştir. Her insanın bir amacı olmalıdır. İnsan, hayattaki amacının ne olduğunu sorgulamalı ve buna göre hareket etmelidir. Yaşama amacını ve ulaşmak istediği noktayı düşünmeyen insanın bir rotası da olamaz.

Yaşamını hedefleri doğrultusunda devam ettiren insan hangi durumların kendisine fayda sağlayacağını bilir. Aynı şekilde hangi durumların kendisine zarar getireceğini de tahmin edebilir.

Gideceği yer belli olan ve bu nedenle bir yöne doğru hareket etmekte olan bir gemiye arkasından esen rüzgar destek olacaktır. Bir amacı ve hedefi olmayan gemiye ise, rüzgar nereden eserse essin yardım edemez. Bir yönden esen rüzgarla bir yöne doğru savrulan gemi, başka bir yönden esen rüzgarla başka bir yöne doğru savrulur.

İnsan da hayat yolculuğunda olduğu için, kendisine hedef ve amaç belirlemelidir. Hedefi, yani ulaşmak istediği yer belli olan insan etraftaki koşullardan yararlanabilir. Kendisine hangi durumun yarar sağlayacağını kestirebilir. Bu sayede amacına doğru daha kolay yol alma fırsatını yakalar. Amacı olmayan insan ise; her koşulda bir o yana, bir bu yana savrulur durur.

*** “Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
love
45
clap
23
angry
20
unlike
11
confused
10
happy
10
sad

46 Yorum

Yorum Yap