Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ağustos Böceği Hakkında Bilgi

Ağustos böceği hakkında bilgi. Nerede, nasıl, ne kadar yaşarlar? Niçin öterler? sorularını cevaplayan bir araştırma yazısı.

Ağustos Böceği Hakkında Bilgi

Ağustos Böceği Hakkında Bilgi

Sıcak yerlerde kendilerine özgü ötüşleri ile tanınan ağustos böcekleri, Hemitpera takımının Cicadidae familyasından olan böceklerdir. Hiç durmadan uzun süre ses çıkarabilen bu böcekler ağustos ayında doğarlar ve yaşamları iki üç hafta sürer.

Dişi ağustos böcekleri genelde ötmez. Erkek ağustos böcekleri dişilerini etkilemek amacıyla öterler. Bu ötüş karınlarında bulunan zarların titreşmesi ile meydana gelir.

Dişi böcekler erkeklere göre daha iridir. Isırıkları tehlikeli değildir. Bitki ve ağaç gövdelerinde yaşarlar.

Yumurtadan çıkan ağustos böcekleri kendilerini toprağa gömerler. Yıllarca toprak altında ağaç köklerini emerek yaşarlar. Ağustos ayı geldiğinde hep birlikte dışarı çıkarlar. Üreme işlemini yerine getirdikten sonra da ölürler. Toprak altındaki yaşam 19 yıla kadar çıkabilmektedir. Biz yaşamlarını toprak üstündeki 2-3 hafta olarak görsek de toprak altında çok uzun süre yaşayabilen böceklerdir. Bu yönleri ile ağustos böcekleri için en uzun yaşayan böcek türleridir diyebiliriz.

Dünya üzerinde iki bine yakın türü bulunan bu böceklerin bazılarının toprak altındaki yaşamları iki yıl kadar sürmektedir.

Sıcak iklime sahip her alanda yaşayan bu böcekler, bazı Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yiyecek olarak tüketildiği de bilinmektedir.

*** Ağustos böceği konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
love
1
clap
0
happy
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

55 Yorum

Yorum Yap