Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ailenin ve Yakın Çevrenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Ailenin ve yakın çevrenin çocuklar üzerindeki etkisi konusunda hazırlanmış bir araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.

Ailenin ve Yakın Çevrenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Ailenin ve Yakın Çevrenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çocuklar bedenen, zihnen, duygusal ve sosyal olarak gelişim gösterirler. Bu gelişimde kalıtımın yanı sıra aile ve yakın çevrenin etkisi de büyüktür. Kalıtım, kişinin anne-babasından genler yolu ile aldığı özelliklerdir. Bu genler çocuğun kapasitesini belirler. Aile ve yakın çevre ile girdiği etkileşim ise bu kapasiteyi geliştirir ya da zayıflatır.

Çocuğun doğumu itibariyle en yakın çevresi, ailesidir. Aile, çocuğun gelişiminde, özellikle de ilk yıllarında çok önemli bir yer tutar. Aile çocuk için güvenli bir ortam sağlar. Çocuğuna sevgi ve şefkat gösterir. İhtiyaçlarını yerinde ve zamanında sağlar. Temel ahlaki kuralları öğretir. Yeteneklerinin gelişmesi için imkan sağlar. Bunlar ailenin çocuğuna karşı olan sorumluluklarıdır.

Eğer bu sorumluluklar yerine getirilmezse, çocukta güven duygusu gelişmez. İnsanlara nasıl davranacağını bilemez; çıkarları doğrultusunda hareket eder. Sevgi ve şefkat duygularından mahrum büyüdüğü için insanlarla olan iletişimi sağlıklı olmaz. İhtiyaçları karşılanmadığı için tehlikeli yollara baş vurabilir. Temel ahlaki kuralları öğrenemediği için toplumdan uzaklaşır. Aile, çocuğun yeteneklerini geliştirecek ortam sunamadığı için çocuk kişisel olarak gelişim göstermez. Doğuştan gelen özelliklerini hayatında kullanamaz.

Bu durum yakın çevresi için de geçerlidir. Yakın çevre aile kadar etkili olmasa da çocuğun sosyal olarak gelişiminde katkıda bulunur. İnsanlarla nasıl etkileşim kurulacağı, toplum içindeki davranışları, toplum ahlakı, yakın çevre ile öğrenilir. Yakın çevresindeki insanlar nasıl davranıyorsa, çocuk da o şekilde davranacaktır.

Çocuklara davranışsal olarak örnek olabilecek kişiler aile ve yakın çevresinden oluşur. Aile ve yakın çevrenin davranışları birebir olarak çocuğa yansır. Bu kişiler iyi ise çocuk da iyi olur. Eğer çocuğun yakın çevresi hırsızlardan oluşuyorsa, çocuk da hırsızlığa meyilli olacaktır. Eğer bu çevre öğretmenlerden oluşuyorsa, çocuğun yetenekleri öğretme konusunda gelişecektir.

Ailenin ve yakın çevrenin çocuklar üzerindeki etkisi sanıldığından daha fazladır. Bu sebeple aile, eğer insanlarla uyumlu, toplumda saygın, zekasını kullanabilen, yetenekli, başarılı, her alanda gurur duyabilecekleri bir çocuk yetiştirmek istiyorsa sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Çocuğun büyüyeceği çevreyi de buna göre seçmelidir.

*** Ailenin ve Yakın Çevrenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

14 Yorum

Yorum Yap