Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Milli Mücadele Yıllarında Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar

Milli Mücadele yıllarında yararlılık gösteren çocuk kahramanlar, Kurtuluş Savaşı yıllarının çocuk kahramanları hakkında araştırma yazısı.

Milli Mücadele Yıllarında Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar

Milli Mücadele Yıllarında Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar

Türk milleti Milli Mücadele döneminde cesareti, fedakarlığı, azmi ile unutulmaz bir mücadele örneği göstermiştir. Şanlı zaferimize sadece askerlerimiz değil, kadınlarımız ve çocuklarımız da büyük katkılar sağlamıştır. Vatan savunmasına yardım için eğitimlerini yarıda keserek gelenler arasında 13-14 yaşındaki çocuklar da vardır. Bu dönemde bazı okullar mezun verememiştir çünkü okullarını bırakıp cepheye koşan çocuk kahramanlarımız, gittikleri cephelerden geri dönememişler, şehit olmuşlardır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ruslarla savaşan askerlerimiz cephanesiz kalınca, Van’da yaşları 12-17 arasında, sekseni öğrenci 120 çocuk, yüklendikleri cephaneleri cepheye götürürken yolda kar fırtınasına yakalanmışlar, 82 vatan evladı çığ altında kalarak şehit olmuşlardır.

Milli Mücadele yıllarında yararlılık gösteren çocuk kahramanlarımız sadece bunlar değildir. Aşağıda değindiğimiz ve daha onlarca çocuk kahramanımız gösterdikleri fedakarlıklar ile şanlı zaferimize katkıda bulunmuşlardır.

Etlioğlu Ahmet Duran: Atikliği ile en tehlikeli görevlerde yer almış, düşmana büyük zararlar vermiştir.

Çuhadar Ali: Ermeniler tarafından öldürülen iki Türk’ün intikamını almak için çetecilerin peşine düşmüş, yakaladığı üç Ermeni’den ikisini öldürüp birini yaralamıştır. 17 yaşında vefat etmiştir.

Kısakürekzade Şahap: Maraş’ta Fransız komutanın Türk bayrağını kaleden indirmesi üzerine babasının yazdığı beyannameyi tüm şehre ulaşmasını sağlamıştır.

Bombacı Ahmet: Kaledeki askerlere erzak, mühimmat ve haber taşıyarak, ayrıca el yapımı bombalar ile Ermeni sığınaklarına büyük zararlar vererek mücadelemize katkı sağlamıştır.

Şekerci Ökkeş: Fransızların Maraş’ı işgalinde, yaşına bakmadan, annesinin yalvarmalarına aldırmadan cepheye koşmuş ve şehit olmuştur.

Sait Yalçın: Katıldığı birlik ile birlikte Antep’ten gelen düşman yardım birliklerinin Maraş’a ulaşmasını engellemiş, Antep savunmasında da büyük katkıları olmuştur.

Fındıklıoğlu İbrahim: Babasının emrinde mahalle aralarındaki çetecilerle savaşmıştır. Bir şarapnel parçasının başına isabet etmesi ile kan kaybı nedeniyle şehit olmuştur.

Edip (Somunoğlu): Yedi yaşında isyancılara karşı verilen mücadelede yer aldı.

Şehit Kamil: Antep işgalinde Fransızlar askerleri tarafından annesinin başörtüsünü almaya kalkan Fransız askerini bıçaklamış, sonrasında şehit edilmiştir.

Bu kahramanlar dışında isimleri bilinen diğer çocuk kahramanlarımız:

Çukurovalı Osman, Kebapçı Said Ağa’nın oğlu küçük Mehmet, Şahin Bey’in oğlu Hayri, Şehit Yolağası’nın oğlu Mehmet Ali, Arzuhalci Ali Efendi’nin oğlu İsmail, Urfa’lı Bozan, Sarıca köylü Ali, Osmaniyeli Pulcu Mehmet oğlu Niyazi, Süvari Subayı Süleyman Bey’in oğlu İnegöllü Kâmil…

İlgili İçerikler:

Milli Mücadele’nin Kadın Kahramanları

*** Milli Mücadele Yıllarında Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
clap
2
happy
2
love
2
sad
0
confused
0
unlike
0
angry

106 Yorum

Yorum Yap