Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

15 Temmuz Darbe Girişimi

15 Temmuz 2016 darbe girişimini konu alan, Türkiye’nin askeri darbelerini ve 15 Temmuz darbe girişiminde neler yaşanıldığını anlatan araştırma yazısı.

15 Temmuz Darbe Girişimi

15 Temmuz Darbe Girişimi

Dünya üzerindeki pek çok ülkenin tarihlerinde askeri darbeler yer almaktadır. Ülkemizin tarihinde de maalesef pek çok darbe ve darbe girişimi bulunmaktadır. Bu darbe ve darbe girişimleri nedeniyle de yüzlerce insan hayatını kaybetmiş ve binlerce insan da yaralanmıştır. Öyle ki 27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleştirilen ilk askeri darbenin ardından, Başbakan Adnan Menderes idam edilmiştir. Tarihinde pek çok kanlı darbe olayı bulunan ülkemiz bu acı tecrübe ile son olarak geçtiğimiz yıl, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde karşı karşıya kalmış ancak halkımızın üstün cesareti ile bu badireyi atlatmayı başarmıştır.

Tarihimizde yaşanan darbelerde başbakanını ve bakanlarını dahi idam etmiş ülkemizde halk o zamanlar bu vahim olaylara yeterince tepki göstermemiş. Belki de bu durumdan cesaret alan darbeciler, ilerleyen yıllarda benzer olayları tekrarlamışlardır. 1970 yılında gerçekleşen askeri muhtıra ve 1980 yılında meydana gelen diğer bir askeri darbeyi de bir çırpıda sayabiliriz.

2000’li yıllara geldiğimizde artık modern dünyada darbelerin geride kaldığı düşünenler bir kez daha yanıldılar. 27 Nisan 2007 tarihinde TSK’nin internet sitesinden yayımlanan bir bildiri, kamuoyu tarafından e-muhtıra olarak tanımlandı. Çeşitli uyarılar içeren bu metnin sancıları birkaç sene içerisinde giderildiyse de, takvimler 2016 yılı Temmuz ayının 15’ini gösterdiğinde bu kez kanlı bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık.

15 Temmuz Halkın Bastırdığı İlk Darbe Girişimidir

Bugüne kadar gerçekleşmiş bütün darbe girişimlerinde halktan bir karşılık yahut direniş görülmemesinden midir bilinmez, 15 Temmuz 2016 tarihinde vatan hainleri bir kez daha devleti ele geçirmek adına harekete geçtiler. Ancak bu kez düşündükleri gibi olmadı. Yüce Türk Milleti darbe yapıldığının haberini alır almaz sokaklara çıktı ve darbeye karşı koymaya çalıştı. Ellerinde hiçbir şey olmayan vatandaşlarımız, tankların önüne yatarak darbenin karşısında durdular.

Canından başka verecek hiçbir şeyi olmayan vatandaşlarımızın direnci üst düzeydeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyondan yaptığı çağrı ile sokağa çıkan vatandaş sayısı her geçen dakika katlanarak artmaya devam etti. Tankların ve zırhlı araçların önüne bedenleri ile geçen vatandaşlarımız darbecilere büyük bir ders verdiler.

15 Temmuz’da darbe girişimine karşı duran vatandaşlarımızdan 248’i şehit olurken, 2193 vatandaşımız ise yaralanarak gazi unvanı aldılar. Ülkemizin ve milletimizin geleceği adına kendilerini feda etme cesareti gösteren bu vatandaşlarımız sayesinde bugün bu topraklarda rahatça yaşayabiliyoruz. Kanını, canını, sevdiklerinden ayrılmayı düşünmeden kendilerini feda eden bu cesur insanlar sayesinde ülkemiz bir darbe girişiminin üstesinden gelmeyi başardı.

Devlet Asker ile Yönetilemez

Ülkemizin bundan sonra herhangi bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmaması için demokrasi bilincinin herkesin zihninde sağlam bir yer edinmesi çok önemlidir. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin bastırılması, bundan sonra bu girişimlerin asla olmayacağı anlamına gelmemelidir. Her vatandaş kendince bu konuda önlem almalı, resmi makamların aldığı önlemlere de yardımcı olmalı ve uymalıdır.

Demokrasiye olan inancımızı sağlamlaştırmak adına, pek çok deneyimden sonra söylenmiş “En kötü demokrasi en iyi askeri yönetimden iyidir.” sözünü hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Yeni 15 Temmuzların yaşanmaması adına ülkemizin demokrasiye olan inancını ve bağlılığını her geçen gün güçlendirmeliyiz. Her birimiz sorumlu birer vatandaş olarak da bu yolda elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişiminde bizler için canlarını feda eden yüzlerce vatandaşımızı unutmamalı ve onların hatıralarını yaşatmalıyız. Ülkemiz için adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı olan bu tarihi her sene anmalı, şehitlerimize ve gazilerimize dua etmeliyiz. Onların hatıralarını yaşatmak için her daim çok çalışmalı ve ülkemizin gelişmesi için elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Ancak bu şekilde yeni darbe girişimlerinin önüne geçmemiz mümkün olacaktır.

*** 15 Temmuz Darbe Girişimi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap