Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türk Milletinin Ortak Ahlak Özellikleri | Milli Ahlak

Milli ahlak nedir? Türk milletinin ortak ahlak özellikleri nelerdir? Milli ahlak değerleri konulu araştırma yazısı.

Türk Milletinin Ortak Ahlak Özellikleri - Milli Ahlak

Türk Milletinin Ortak Ahlak Özellikleri – Milli Ahlak

Ahlak, genel olarak toplumda uyulması gereken kurallara denilmektedir. Ahlak kuralları topluma, toplumun yaşadığı coğrafyaya ve zamana göre farklılık gösterebilmektedir. Milli ahlak, bir milleti oluşturan insan topluluğunun kabul gördüğü, bir otokontrol mekanizmasıyla herkesçe uyulan ahlaki değerlerdir. Milli ahlak toplumun ortak ahlak değerleri ile oluşur ve o toplumda yaşayan insanların en çok neye önem verdiğini göstermektedir.

Ahlak kuralları toplumu belirli bir düzene sokmaktadır. Toplumda kargaşanın, kötü olayların çıkmaması; birlik, beraberlik ve dostluk içerisinde yaşanılması için ahlak kurallarına uymak gerekmektedir. Ahlak kuralları toplumlara göre farklılıklar göstermektedir. Bunun sonucunda da milli ahlak kavramı ortaya çıkmıştır.

Türk milletinin ortak ahlak özellikleri arasında doğru ve dürüst olmak, cesur olmak, vatanına bağlı ve milliyetçi olmak, güvenilir ve çalışkan olmak bulunmaktadır. Türk milletinin ortak ahlak özellikleri arasında bulunan şefkatli ve merhametli olmak da çok önemli değerlerimizdendir.

Adaletli olmak da milli ahlak değerlerimizden biridir. Adaletli davranmak, insan vicdanını rahatlattığı gibi toplumda eşitliği de sağlamaktadır.

Türk milletinin ortak ahlak özellikleri arasında bulunan önemli bir değer de yardımsever ve cömert olmaktır. Yoksul ve ihtiyacı olan insanlara yardım etmek toplumsal birliği, kardeşliği, sevgiyi çoğaltır. Sahip olduğumuz şeyleri paylaşmak, yardıma muhtaç olan o insanı mutlu ettiği gibi, bir başkasını mutlu etmenin güzelliği de bizim yanımıza kalan kardır. Yalnızca insanlara yapılan yardımlar değil aynı şekilde hayvanlara gösterdiğimiz ilgi de mutluluğun büyümesini sağlar.

Milli ahlak değerlerimizi listeleyecek olursak;

  • Doğruluk dürüstlük
  • Emanete sahip çıkma
  • Şefkat ve merhamet
  • Adalet
  • Yardımseverlik ve cömertlik
  • Temizlik
  • Misafirperverlik
  • Komşuluğa önem verme
  • Büyüklere saygı gösterme

Türk milleti olarak sahip olduğumuz ahlaki değerler evrensel ahlak değerleri üzerindedir ve binlerce yıldır toplumumuzca kabul görmektedir. Daha güzel, daha mutlu, daha yaşanılası bir dünya için; toplumsal birlik, beraberlik ve mutluluk için milli ahlak değerlerine uymak ve özen göstermek büyük önem taşımaktadır.

*** Türk Milletinin Ortak Ahlak Özellikleri | Milli Ahlak konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

  • Biz de yedik! Cikar iliskisi olmasa o listedeki hic bir sey islemez. Ülkenin yarisi cahilken, ve de cahilin eksigi ahlakken, böyle güzellemeler yapmak da ne kadar dogru olur onu da sizin vicdaniniza birakiyorum.

Yorum Yap