Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Erken Kalkmanın İnsan ve Toplum Açısından Yararları

Erken kalkmanın faydaları nelerdir? Erken kalkmak topluma nasıl fayda sağlar? Erken kalkmanın insan ve toplum açısından yararları konulu araştırma yazısı.

Erken Kalkmanın İnsan ve Toplum Açısından Yararları

Erken Kalkmanın İnsan ve Toplum Açısından Yararları

Hayat, Allah tarafından insana verilmiş bir hazinedir. İnsan, kendine verilmiş bu hazineyi iyi değerlendirmelidir. Hiç kimse ömrünün kaç yıl olacağını bilmediği için her gününü son günüymüş gibi yaşamalı ve hayata bu derecede önem göstermelidir. Bize verilen ömrün değerini bilmek, başta sabahları erken kalkmak ile mümkün olur. Ayrıca erken kalkmanın insan ve toplum açısından yararları bulunmaktadır.

Sabahları erken kalkmak, günü uzatmak anlamına gelir. Bir örnek üzerinden bu durumu açıklamak gerekirse; sabahları saat 9’da uyanan kişi, her sabah saat 7’de uyanan bir kişiye göre 2 saat zarardadır. Sabah saat 7’de kalkan kişinin bu 2 saatlik zaman diliminde yapacağı işler, geç kalkan kişi için artık yapılamayacaktır. Geç kalkan kişi, asla erken kalkan kişinin yaptığı işlere yetişemeyecektir. Bu durum her gün tekrar ederse, erken kakan kişi geç kalkan kişiden 1 ayda 60 saat daha fazla iş yapmış olur. Yıllık olarak hesapladığımızda ise bu süre 730 saate çıkar. Dolayısıyla erken kalkan kişinin yıllık kazancı veya sağladığı fayda bu derecede fazladır.

Erken kalkmak her insana kişisel olarak fayda sağladığı gibi, ayrıca toplumlara da yarar sağlar. Bir toplumda herkes erkenden kalkıp işine yahut okuluna gidiyorsa, o toplumun geri kalması düşünülemez. Yukarıda tek bir insan üzerinden yaptığımız hesaplamayı topluma yayarsak, erken kalkan toplumların, diğer milletlerden ne kadar öne geçebileceğini de daha iyi anlamış oluruz.

Erken kalkmanın insan ve toplum açısından yararları maddeler halinde de sıralanabilir:

  • Erken kalkmak insanın güne erken başlamasını sağlar.
  • Erken kalkan kişi daha çok kazanır.
  • Erken kalkan kişi gününü düzene sokar ve gün içerisinde telaş yapmadan işlerini halledebilir.
  • Erken kalkan toplumlar daha fazla değer üretirler ve diğer ülkelerden daha zengin hale gelirler.
  • Erken kalkmak gün ışığından daha fazla yararlanmayı sağlar ve bu sayede elektrik enerjisine daha az ihtiyaç duyulur. Çünkü işler akşam karanlığına kalmaz ve aydınlanma için güneş ışığı yeterli olur.

Erken kalkmanın insan ve toplum açısından yararları pek çok açıdan ele alınabilir. Erken kalkarak çalışma süresini artıran ve günü verimli kullanan insanlar hem kendi hayatlarını düzene sokarlar hem de toplumları için faydalı bireyler olurlar.

*** Erken Kalkmanın İnsan ve Toplum Açısından Yararları konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
love
3
clap
2
happy
1
unlike
1
angry
0
confused
0
sad

5 Yorum

Yorum Yap