Araştırma Konuları

Zamanı Değerlendirmek ve Verimli Kullanmak


Zamanı değerlendirmek ve verimli kullanmak için neler yapılması gerekir? sorusunu cevaplayan bir araştırma konusunu içerikte bulabilirsiniz.


Zamanı Değerlendirmek ve Verimli Kullanmak

Zamanı Değerlendirmek ve Verimli Kullanmak


Her insanın amaçları ve hedefleri vardır. Hayatı boyunca amaçlarını gerçekleştirmek için çabalar. İnsanın hedeflerine başarıyla ulaşabilmek için yapması gereken en önemli adımlardan biri de zamanını değerlendirmek ve verimli kullanmaktır.

Zamanı durduramayız. Daha sonra kullanmak için biriktirip bir yerlerdesaklamamız da mümkün değildir. Bu yüzeden akıp giden zamanı en iyi şekilde değerlendirmeli ve onu olabilecek en verimli şekilde kullanmamız gerekir. Zamanı değerlendirmek ve verimli kullanmak için yapabileceklerimizden bazıları şunlardır:

Zamanımızı Değerlendirmek ve Verimli Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler:

⇒ Yapacaklarımızı planlamalıyız.

– Hedeflerimizle ilgili yapacağımız işleri belirleyip bunları önemine göre sıraya koymalıyız.
– Bu işlerin tahmini sürelerini hesaplamalı ve her iş için bir zaman belirlemeliyiz.
– Yapacağımız işlerde bize engel olacak ya da yavaşlatacak etkenleri de hesaba katarak bunlarla ilgili önlemlerimizi de planlamalıyız.
– Yapacağımız işleri vücut yorgunluğumuza göre ayarlamalıyız. Çok güç gerektiren işleri erken saate alıp, fazla güç gerektirmeyen işleri de gün sonuna bırakabiliriz.
– Yaptığımız plana mutlaka uymalı, ertelememeliyiz.
– Planımızı unutmamak ve takip etmek için bir kağıda yazabiliriz.

⇒ Bize hiçbir fayda sağlamayan etkinliklerden uzak durmalıyız.

⇒ Bir işi yapmak için harcadığımız zamanın süresini not alabiliriz. Böylece ileride aynı işi yapmamız gerektiğinde gün içindeki planımızı daha rahat bir şekle sokabiliriz.

⇒ Başladığımız işi mutlaka bitirmeliyiz.

⇒ Hiçbir işi ertelememeliyiz.

⇒ Gün içindeki dinlenme vakitlerimizi iyi ayarlamalı ve mutlaka buna uymalıyız. Yorgun bir zihin ve vücut iyi çalışamaz.

⇒ Gerektiğinden fazla aceleci davranmamalıyız. Acele etmek hata yapmamıza yol açar.

⇒ Yatma ve kalkma zamanlarımıza dikkat etmeliyiz. Ne kadar erken kalkarsak o kadar çok yol alırız.


Zamanı Değerlendirmek ve Verimli Kullanmak konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız