Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hayvanların Soyunun Tükenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Hayvanların soyunun tükenmesinin sebepleri nelerdir? Niçin hayvanların soyları tükeniyor? Soyu tükenen hayvanlar konulu araştırma yazısı.

Hayvanların Soyunun Tükenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Hayvanların Soyunun Tükenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Biyoloji ve ekolojide bir tür veya cinsin varlığının yok olması, o tür veya cinsin yaşamının sona ermesine soy tükenmesi denir. Canlıların soylarının tükenmesi, doğal yollarla olabildiği gibi insan eliyle de olabilmektedir.

İlk çağlarda insanlar sadece beslenmek ve korunmak için hayvanları öldürüyorlardı. Meteor düşmesi, buzul çağı gibi doğal nedenlerle hayvan ölümleri gerçekleşebiliyordu. Fakat zaman geçtikçe, medeniyet ilerledikçe insanların hayvanları öldürme nedenleri de arttı.

Beslenmenin yanı sıra, giyim, aksesuar, bazı hayvanların uğursuzluk getirdiği gibi yanlış inanışlar, kozmetik ürünleri yapımı, oyun, eğlence, zevk için öldürme, doğal hayata zarar verme, tarım ilaçları, bilimsel deneyler gibi nedenlerle hayvanların öldürülmesi, hayvanların soylarının tükenmesinin başlıca sebepleridir. İnsanın zaman geçtikçe ve insan türünün artmasıyla çoğalan yaşamsal ihtiyaçlar, hayvanların soylarının tükenmesinin temel sebebidir.

Hayvanların soylarının tükenmesinin sebepleri şunlardır:

» Gıda sektörü

» İlaç sektörü

» Kozmetik sektörü

» Giyim, aksesuar sektörü

» Bazı hayvanların uğursuzluk getirdiği inanışı

» Zevk için avlanma

» İnsanlar tarafından hayvanların yaşam alanlarının yok edilmesi

İnsanların doğal bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için hayvanlara ihtiyacı vardır. Hayvan soylarının tükenmesi, insan yaşamını da olumsuz etkileyerek, dünya üzerindeki yaşamın sona ermesine neden olabilir. Bu yüzden hayvanları korumak için gerekli önlemleri almalı, bu konuda elimizden geldiğince insanları bilinçlendirmeliyiz.

*** Hayvanların Soyunun Tükenmesinin Sebepleri Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap