Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Yunus Emre’nin Türkçeye Olan Katkıları

Yunus Emre’nin Türkçeye olan katkıları nelerdir? Türk dili açısından önemi nedir? Yunus Emre’nin Türkçeye olan katkıları konulu araştırma yazısı.

Yunus Emre’nin Türkçeye Olan Katkıları

Yunus Emre’nin Türkçeye Olan Katkıları

Dünya üzerinde var olan bütün diller, bugüne gelene kadar çeşitli aşamalardan geçti. Her dilin gelişim sürecinde birbirinden önemli şairler, yazarlar ve düşünürler yer aldı. Bizim ana dilimiz olan Türkçenin gelişim sürecinde de tarih boyunca pek çok önemli kişi rol almıştır. Yunus Emre bu önemli şairler arasında, Yunus Emre’nin Türkçeye olan katkıları yönünden seçkin bir yere sahiptir.

Binlerce yıllık tarihi olan Türklerin, doğal olarak binlerce yıllık da dili vardır. Bizim aklımıza “Türkçe” dendiğinde yalnızca ülkemizde konuşulan dil gelse de, yüz yıllardır Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan gibi pek çok ülkede Türkçenin lehçeleri konuşulmaktadır. Milattan önce konuşulan Türkçeye Eski Türkçe, Türklerin Anadolu’ya gelmesinden sonra konuşulan Türkçeye ise Eski Anadolu Türkçe’si denmektedir.

Yunus Emre’nin tam olarak hangi yıl doğduğu bilinmese de 13. yüzyılda yaşadığı bilinmektedir. Yaşadığı dönemde Eski Türkçe’den örnekler sunan eserler veren Yunus Emre, Türkçe’nin geçiş dönemine girmesine de önemli bir katkıda bulunmuştur. Halen günümüzde Anadolu’da kullanılan Türkçeye geçiş döneminin öncülerinden olan Yunus Emre, Eski Anadolu Türkçe’si ile de eserler meydana getirmiştir.

Türkçe’nin gelişim sürecinde dili kullanımı ile ön plana çıkan Yunus Emre’nin şiirlerinde Türkçenin saf ve duru halini görmek mümkündür. Yunus’un şiirlerindeki akıcılık, Onun Türkçeyi ne kadar güzel kullandığının kanıtı konumundadır. Eserlerinde son derece sade ve anlaşılır bir dil kullanan Yunus Emre, Türkçenin yazı dili olarak da halk tarafından sevilmesine ve öğrenilmesine önemli katkıda bulunmuştur. Halk diline yakın verdiği eserler sayesinde halk, Türkçeye daha fazla ilgi duymuştur. Yunus Emre’nin Türkçeye olan katkıları konusunda halkın Türkçeye yakınlaşması, Türkçe’nin gelişmesi konusunda çok önemli bir durumdur.

Eski Anadolu Türkçesi ile birlikte Eski Türkçe ile de eserler veren Yunus Emre, Türkçenin zengin kökünün de unutulmamasını sağlamıştır. Pek çok düşünüre göre Yunus Emre Eski Türkçenin en büyük şairi konumundadır. Türkçenin tarihsel olarak geçtiği aşamaları eserlerinde kullanan Yunus Emre, halkın hem kendisine yakın bulduğu bir aşık, hem de dilimizin inceliklerini öğrendiği bir şair olmuştur. Dilimizin her döneminden izler bulunduğu Yunus’un eserleri sayesinde Türkçenin zengin kelime kaynağı unutulmamıştır. Yunus Emre’nin eserlerini benimseyen halk, öz Türkçe ile bağlarını koparmamıştır.

Türkçenin onlarca asırlık tarihinde kilit isimlerden birisi olan Yunus Emre’nin Türkçeye olan katkıları dilimizin bugünlere gelmesinde çok önemlidir. Dilimizin geçiş döneminde harika eserler veren Yunus Emre, Anadolu Türkçesinin köklerinden biri konumundadır.

İlgili İçerikler:

Yunus Emre’nin Hayatı

*** Yunus Emre’nin Türkçeye Olan Katkıları konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
unlike
7
clap
5
love
5
angry
4
confused
1
sad
0
happy

11 Yorum

Yorum Yap