Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Astronotların Yaşamı | Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşarlar?

Astronot nedir? Hangi eğitimlerden geçerler? Havada nasıl dururlar? Nasıl Yemek yerler? Günlük ihtiyaçlarını nasıl karşılarlar? Bir günleri nasıl geçer? Dünya’daki sevdikleriyle nasıl iletişime geçerler? Astronotların yaşamı konulu araştırma yazısı.

Astronotların Yaşamı - Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşarlar?

Astronotların Yaşamı – Astronotlar Uzayda Nasıl Yaşarlar?

Astronot uzayda uzay araçlarını yöneten kimseye verilen addır. Astronota uzay adamı ya da kozmonot da denilebilir.

Bir kimsenin astronot olabilmesi için fiziki özellikleri önemlidir. İnsanın boy, kilo, yaş gibi özellikleri uzay adamı olabilmesi konusunda belirleyici olmaktadır. Fiziken gerekli özelliklere sahip olan insanlar gerekli eğitimleri aldıktan sonra astronot olabilirler.

Uzaya giden insana ABD’de astronot denirken, Rusya’da kozmonot denilmektedir. Bu kapsamda değerlendirme yapıldığında uzaya çıkan ilk kozmonot Yu-ri Gagarin iken ilk astronot ise Shepard’dır. Hava olmayan bir alanda yaşam yani astronotların yaşamı pek çok insan tarafından merak edilmektedir.

Astronotlar Hangi Eğitimlerden Geçerler?

Astronot olmak için aranan ilk şart; mühendislik, bilgi teknolojileri veya matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler alanlarının birinden en az 4 yıllık üniversite (lisans) diplomasına sahip olmaktır. Ayrıca İngilizce ve Rusça biliyor olmak da aranan şartlar arasındadır. Astronot olabilmek için kişinin belli bir uçuş süresini doldurması gerekmektedir. Bunların yanı sıra astronot olmak isteyen kimse psikolojik ve fiziki olarak bir eğitim sürecinden ve testlerden geçmektedir. Bu eğitim süreci ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Astronotlar Havada Nasıl Dururlar?

Bilindiği üzere uzayda hava ve yer çekimi yoktur. Yer çekiminin olmadığı bir alanda hareket etmek için her hangi bir noktaya kuvvet uygulamak gerekmektedir. Astronotlar bunu sırtlarında bulunan gaz tüpleri sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Gaz tüpleri ile dışarı verdikleri gazı itici güç olarak kullanarak belirledikleri noktaya hareket edebilmektedirler.

Astronotlar Nasıl Yemek Yer?

Astronotlar poşetlerde bulunan kurutulmuş yiyeceklerin üzerine bir miktar su dökerek onları tüketmektedirler. Kuru yiyeceklerin yanı sıra konserve yiyecekler de bulunmaktadır. Taze meyveler saklama alanı yeterli olmadığı için uzay aracında her zaman bulunmamaktadır. Uzay aracına yeni gelen astronotların getirdiği meyveler kısa sürede tüketilmektedir. Yer çekimi olmayan alanda yemek masası yere sabitlenmiş olup çatal, kaşık ve yemek poşetleri yemek masasının üzerine cırt cırtlı aparatla sabitlenmiştir. Astronotlar yemek masasında, sandalyeye gerek duymaksızın yemek yiyebilmektedirler.

Astronotlar Günlük İhtiyaçlarını Nasıl Karşılarlar?

Astronotlar uyandıklarında birkaç damla su ile ıslatılmış peçete ile yüzlerini silerek güne başlamaktadırlar. Astronotların tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları için kadın ve erkeklere özel düzenekler hazırlanmıştır. İdrar giderme ihtiyaçları için ucunda huni olan bir boru kullanılırken, oturarak kullanılan tuvaletlere ise bağlanmaları gerekmektedir. Dışkı tuvaletlerden vakumla ve hava ile temizlenmektedir. Bu sayede çevrenin kirlenmemesi sağlanmaktadır. Astronotlar diş temizliğini fırçanın üzerine birkaç damla su ve yutulabilir diş macunu ile yapmaktadırlar. Diş macununu yutmak istemeyen astronot ise macunu peçeteye silebilmektedir. Astronotların uzayda duş yapma şansları bulunmamaktadır. Ancak sabunlu ve ıslak peçetelerle vücutlarını temizleyebilmektedirler.

Astronotların Bir Günü Nasıl Geçer?

Astronotlar uzaya bir görev için gönderilmektedir. Bu görev kimi zaman bir araştırma iken kimi zamanda da uydu tamiratları olabilmektedir. Sabah uyanan astronot kişisel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra araştırmasını ve görevini yerine getirmek için çalışmalara başlamaktadır. Yaptığı çalışmanın raporunu günlük olarak ülkesine rapor etmektedir. Astronotlar günde 3 öğün yemek yemektedirler. Astronotların uzayda bulunma süresi görevin süresine göre farklılık göstermektedir.

Astronotların Dünyadaki Sevdikleriyle Nasıl İletişime Geçerler?

Uzayda astronotlar yer kontrol merkezi ile iletişime geçebilmektedirler. Uzayda hava olmadığı için ses yayılamaz. Yer kontrol merkezi ile iletişim ise astronotların ses dalgalarının radyo dalgaları halinde dünyaya ulaşarak sese dönüştürülmesi şeklinde olmaktadır. Yani uzayda ses oluşumu radyo dalgaları ile sağlanmaktadır.

Astronotların yaşamı dünyadaki insanların yaşamı ile benzerlikler gösterse de uzayda yer çekiminin düşük olması astronotları zorlamaktadır. Uzayın derinliklerinde meslekleri gereği çeşitli işlerle uğraşan astronotlar doğal olarak bunun zorlukları ile mücadele etmektedirler.

*** Astronotların Yaşamı konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
clap
4
confused
4
unlike
4
angry
3
love
1
happy
0
sad

4 Yorum

Yorum Yap