Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ya Bir Yol Açın ya da Yoldan Çekilin – Kompozisyon

“Ya bir yol açın ya da yoldan çekilin” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

Ya Bir Yol Açın ya da Yoldan Çekilin - Kompozisyon

Ya Bir Yol Açın ya da Yoldan Çekilin – Kompozisyon

Hayatta hepimizin amaçları vardır ve o amaçlar için yaşarız. Amaçlar; insan hayatına anlam katan, yaşama güzellik veren ve bizlere azimli olmamız gerektiğini öğreten olgularımızdır. İnsanın her yaşta bir amacı olmalıdır. İnsanın yaradılışının da, başlı başına bir “amacı” vardır zaten.

Eğitim-öğretim gördüğümüz okul, gittiğimiz üniversite, sahip olduğumuz meslek, okuduğumuz kitap, gezdiğimiz yerler, izlediğimiz filmler, tiyatrolar ve daha pek çok aktivite yeni amaçlarımızın şekillenmesini sağlar. Fakat amaçlarımız kimi zaman çevremizdeki insanlara büyük ve ulaşılmaz gelebilir.

Hedef aldığımız şeyin başkaları tarafından ulaşılmaz görülmesi sonuncunda insanların olumsuz tepkileriyle karşılaşabiliriz. İnsanlar bizi amacımızdan vazgeçirmek için uğraşabilirler. Hedefimize ulaşmak için çıktığımız yolda bize yardım etmek yerine, sözleriyle bizim azmimizi kırmaya çalışabilirler. Bu tarz insanlar hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek kişilerdendir. Hedefimize ulaşmak, hayalimizi gerçekleştirmek için bu insanların olumsuz tavırlarına karşı söyleyebileceğimiz tek şey ” ya bir yol açın ya da yoldan çekilin ” olmalıdır.

İnsan karşısındaki kişiye amacı doğrultusunda yardım etmeli, yardım edemiyorsa da onu çabalarıyla baş başa bırakmalıdır. Yol açmak, yani hedeflerine ulaşmaları için çevremizdekilerle birlikte çabalamak önceliğimiz olmalıdır. Bu durum bizim hayatımıza da anlam katacaktır. Bunu yapamadığımız yerde ise en azından kimsenin yoluna engel olmamamız gerekmektedir.

“Ya bir yol açın ya da yoldan çekilin” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
love
2
clap
1
happy
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap