Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet, ulusal bağımsızlık nedir, cumhuriyet nedir konulu bilgilendirici metin.

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet

Bir arada yaşayan ve pek çok ortak özelliğe sahip olan, ortak geçmişi bulunan ve ortak geleceğe inanan topluluklara millet denir. Milletin tanımını en kısa ve net olarak bu şekilde yapmak mümkündür. Her milletin de yaşadığı ve vatan adını verdiği kara parçası üzerinde özgür olma hakkı vardır. Milletlerin özgür şekilde, boyunduruk altında olmadan ve bağımsız olarak yaşamaları en doğal haklarıdır. Ulusal bağımsızlık ve Cumhuriyet bu alanda çok önemli terimlerdir.

Ulusal Bağımsızlık Nedir?

Ulusal bağımsızlık; bir milletin ya da bir devletin, belli bir kara parçası üzerinde başka bir milletin ya da devletin baskısı ve yönetimi altında olmadan yaşamasıdır. Ulusal Bağımsızlık, devlet olmanın başlıca şartları arasında yer almaktadır. Ulusal bağımsızlığını tam anlamıyla sağlayamayan milletler devlet kurmakta başarılı olamazlar. Ulusal bağımsızlıklarını tam olarak sağlayamayan devletler ise belki kurulurlar fakat çok kısa zamanda yıkılmaya mahkumdurlar.

Ulusal bağımsızlığı, milli istiklal olarak da ifade edebiliriz. Milletlerin kendi dil, din, gelenek ve göreneklerini özgürce yaşamaları; kendi seçtikleri yöneticiler tarafından idare edilmeleri milli istiklalin gereğidir. Bununla birlikte ulusal bağımsızlığı ve milli istiklali elde etmek için milletlerin fedakarlık yapmaları gereken durumlar, savaşa girmeleri gereken dönemler olabilir.

Ulusal bağımsızlık ile ilgili olarak tarihimizden örnek vererek konuyu somutlaştırabiliriz. Kurtuluş Savaşı yılları esnasında Amerikan manda ve himayesi ile İngiliz manda ve himayesi Türk Milleti’ne teklif edilmiştir. Bu teklifler Erzurum ve Sivas Kongrelerinde gündeme getirilmiş ama kabul edilemez bulunarak reddedilmiştir. Türk Milleti ulusal bağımsızlığına düşkün, onurlu bir millettir. Bu sürecin sonunda Kurtuluş Savaşı kazanılmış ve ulusal bağımsızlık tekrar elde edilmiştir.

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet, en basit ve net tanımı ile halkın kendi kendini yönetmesidir. İnsanlar topluluk halinde yaşamaya başladıktan sonra, örgütlenmeye başlamışlardır. Bu örgütlenmenin sonunda devlet ortaya çıkmıştır. Devletlerin yönetim şekilleri, içinden çıktıkları topluma göre şekil almıştır. Yüzyıllar boyunca pek çok farklı yönetim şekli altında milyarlarca insan yaşamıştır, lakin insanların en rahat ettiği ve mutlu olduğu yönetim şekli cumhuriyet olmuştur.

Kendi geçmişe baktığımızda da Osmanlı Devleti’nin yüzyıllar boyunca hüküm sürdüğünü görebiliriz. Ancak halkın kendini yönetenleri seçme hakkı Osmanlı Devleti’nde olmamıştır. Bu nedenle Osmanlı Devleti eninde sonunda yıkılmıştır. Çünkü cumhuriyet sisteminde halk kendisini yönetenleri seçebilmekte, o yöneticileri beğenmediğinde onların yerine başkalarını seçebilmektedir. Osmanlı Devleti’nde ise padişahlık sistemi vardı ve padişahlık babadan oğula geçmekteydi.

Osmanlı Devleti yüzyıllar boyunca üç kıtaya hükmetmiştir. Buna rağmen yıkılmaktan kurtulamamıştır. Çünkü cumhuriyet gibi, halkın seçmen ve aynı zamanda da denetleyen konumunda olmadığı yönetim şekilleri bir yerden sonra bozulmaya mahkumdur.

*** Ulusal Bağımsızlık ve Cumhuriyet konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
angry
33
clap
22
unlike
7
love
5
confused
4
happy
4
sad

61 Yorum

Yorum Yap