Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

15 Temmuz Şehidi Halil İbrahim Yıldırım Hayat Hikayesi

15 Temmuz darbe girişiminin en genç şehidi Halil İbrahim Yıldırım hayat hikayesi konulu araştırma yazısı.

15 Temmuz Şehidi Halil İbrahim Yıldırım Hayat Hikayesi

15 Temmuz Şehidi Halil İbrahim Yıldırım Hayat Hikayesi

15 Temmuz kanlı darbe girişimi pek çok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Binlerce vatandaşımız da çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. 2196 vatandaşımızın yaralanarak “Gazi” olduğu 15 Temmuz gecesinde, 248 vatandaşımız da şehitlik makamına erişmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminin en genç şehidi ise Halil İbrahim Yıldırım’dır.

2001 yılında hayata gözlerini açan Halil İbrahim Yıldırım, Şanlıurfalı bir ailenin 5 çocuğundan biridir. Ailesi daha Halil İbrahim doğmadan Şanlıurfa’dan göç ederek İstanbul’a gelmiştir. Halil İbrahim Yıldırım’ın çocukluğu İstanbul Bayrampaşa’da geçmiştir. İlköğretimi Hacı Süleyman İlköğretim Okulu’nda tamamlayan Halil İbrahim Yıldırım, ortaokuldan sonra eğitimine devam edememiş ve ailesinin geçim mücadelesine yardımcı olabilmek için çalışmaya başlamıştır.

Okulunu bıraktıktan sonra oto galeride çalışmaya başlayan Halil İbrahim Yıldırım, 15 Temmuz 2016 günü işten eve dönmüştür. Saat 23 sıralarında televizyonlardan hain darbe girişimini gören Halil İbrahim Yıldırım ve babası hemen sokağa fırlamışlardır. Babası Bahattin Yıldırım oğlunu evde kalmaya ikna edemeyince mecburen yanında gelmesine izin vermek zorunda kalmıştır.

Bayrampaşa Emniyet Müdürlüğü önüne giden ve saat 1 sularında buradaki kalabalıkla birlikte darbecilere karşı koymaya çalışan Halil İbrahim Yıldırım bir anda vurularak yere yığılmıştır. Babası Halil İbrahim’in başındaki kanı görür görmez oğlunu zorlu koşullar altında hastaneye kaldırmıştır. Yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Halil İbrahim Yıldırım’ın ailesi bu koca yürekli genç adamın organlarını bağışlamıştır. Bu konuda konuşan Halil İbrahim Yıldırım’ın dayısı Adem Cuda; “Yeğenim vatan uğruna şehit oldu. Vatan sağ olsun. Ailesi olarak organlarını bağışladık. Belki başka insanlar onun organları ile hayat bulur” demiştir.

Halil İbrahim Yıldırım’ın cenaze namazı Bayrampaşa Muradiye Camisi’nde kılınmıştır. Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verilen Halil İbrahim Yıldırım’ın ardından o tarihte 13 yaşında olan küçük kardeşi Mustafa Yıldırım; “Ağabeyimle beraber hayal kurardık. Büyüyünce başka ülkelere gidip gezmek ve oraları görmek istiyorduk. Ancak bu darbeyi yapanlar abimi öldürdüler. Kurduğumuz hayalleri de bizden çaldılar. Ağabeyim vatan ve millet uğruna sokaklara çıkarak darbecilerle savaştığı için Onunla gurur duyuyorum” demiştir.

15 Temmuz hain darbe girişiminin en genç şehidi unvanı ile Edirnekapı Şehitliği’nde yatmakta olan Halil İbrahim Yıldırım’ın ismi Bayrampaşa’daki bir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne verilmiştir.

*** 15 Temmuz Şehidi Halil İbrahim Yıldırım Hayat Hikayesi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
sad
5
love
3
clap
3
confused
2
unlike
2
angry
1
happy

15 Yorum

Yorum Yap