Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ülkemizin Teknolojik Gelişim Süreci

Ülkemizin teknolojik gelişim süreci nasıldır? Türkiye’nin teknoloji alanında attığı adımlar nelerdir? Türkiye’nin teknolojik gelişimi konulu araştırma yazısı.

Ülkemizin Teknolojik Gelişim Süreci

Ülkemizin Teknolojik Gelişim Süreci

Türkiye, genç nüfusu ile sürekli değişen ve gelişen ülkeler arasında gösteriliyor. 1923 yılında genç bir fidan olarak toprağa kök salmaya başlayan ülkemiz, şu anda 93 yaşında koca bir çınara dönüşmüştür.

Aradan geçen uzun yıllarda ülkemiz pek çok açıdan gelişme göstermiştir. Sağlık, eğitim, altyapı gibi alanlarda her yıl biraz daha ilerleme kaydeden Türkiye; teknoloji alanında da önemli atılımlar yapsa da istediği ilerlemeyi maalesef gösterememiştir.

Sanayileşme: Uçak ve Otomobil Yapımı

Türkiye Cumhuriyeti, kurulmasının ardından hızla sanayileşme çabalarına girişmiştir. Teknolojik olarak ülkemizin o dönem çok önünde bulunan Avrupa’ya öğrenciler gönderilmiştir. Bu şekilde dönemin teknolojik aletlerinin ve imkanlarının öğrenilmesi amaçlanmıştır. Buna rağmen çeşitli sebeplerle teknolojik atılımlar her defasında yarım kalmıştır.

Cumhuriyetin genç yıllarında İstanbul’da Nuri Demirağ tarafından uçaklar üretilmiş ve uçurulmuştur. Ayrıca Kayseri’de ve Eskişehir’de uçak yapımı için açılan fabrikalarda uzun yıllar üretim yapmıştır. Ancak bu fabrikalar ilerleyen yıllarda çeşitli nedenlerle kapatılmıştır. Ülkemiz bunun yerine yabancı ülkelerden uçak satın alma yoluna girmiş ve teknolojide geldiği noktadan geri adım atmıştır.

1961 yılında ilk yerli otomobili yapmak adına yola çıkan ülkemiz, Devrim otomobillerini 129 gün gibi rekor bir sürede üretmeyi başarmıştır. Devrim’den 4 adet üretildikten sonra çeşitli nedenlerden dolayı bu teknolojiden de geri adım atılmıştır.

Ülkemizde Telefon

Ülkemize, diğer teknoloji ürünleri gibi telefon da geç gelmiş ve çok geç yaygınlaşmıştır. İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1908 yılında ülkemize giren telefonun yaygınlaşmaya başlaması 1970’li yılları bulmuştur. Telefonun tam olarak halk tarafından kullanılması ise ancak 1990’lı yıllardan itibaren mümkün olmuştur.

Bilgisayar ve İnternet

Dünyada 1950’li yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan bilgisayarlar, pek çok kolaylık sağlamıştır. Ülkemize ilk bilgisayar 1960 yılında devlet tarafından getirilmiştir. İlk bilgisayarın ardından gelişme aynı hızla olmamış ve 2000’li yılların başına kadar ülkemizde bilgisayar kullanımı yaygınlaşamamıştır. Öyle ki 1990’lı yılların başında pek çok devlet kurumunda dahi bilgisayar bulunmamaktaydı.

İnternetteki gelişim sürecimiz de bilgisayardaki gelişimimizden farksızdır. 1970’li yıllarda Amerika merkezli olarak çıkan internetin ülkemize gelmesi 1990’lı yıllardan sonradır. 2000’li yıllardan sonra yaygınlaşmaya başlayan internet ağı ve internet kullanımı günümüzde hızla ilerlemektedir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2016 yılı itibariyle nüfusumuzun yüzde 50’sinden fazlası internet kullanmaktadır.

*** Ülkemizin Teknolojik Gelişim Süreci konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap