Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

Türkiye’nin dünya üzerindeki yeri ve önemi, Türkiye’ye yönelik iç ve dış tehditlerin nedenleri konulu bir araştırma yazısı.

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi

Türkiye, pek çok doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. Ülkemiz, tüm bu güzelliklerin yanında, coğrafi olarak bulunduğu konum itibariyle Dünya’nın en önemli ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafi bölge, Asya ve Avrupa kıtalarının tam ortası olduğu için Türkiye’nin dünya üzerindeki yeri ve önemi herkes tarafından ifade edilmektedir.

Topraklarının büyük kısmı Asya’da yer alan ülkemiz, adeta Asya’nın Avrupa’ya açılan kapısı konumundadır. Bir yakası Avrupa, diğer yakası Asya’da olan İstanbul bu özelliği ile dünya üzerinde eşsiz bir yere sahiptir. İstanbul Boğazı’nın da bu noktada ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Karadeniz’in Ege ve Akdeniz’e açılan tek yeri olarak ön plana çıkan İstanbul Boğazı, sadece ülkemizin değil, tüm bölgenin deniz yolu için kritik öneme sahiptir.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin deniz ticaretinde ve deniz ulaşımında büyük payı vardır. Bu durum bölgemizde söz sahibi olmamıza imkan tanımaktadır. Bir yandan Avrupa Birliği ülkeleri ile komşu olan, diğer taraftan da Ortadoğu’nun lider ülkeleri arasında yer alan Türkiye, her iki kültürü de bünyesinde yaşatmaktadır. Bir yandan Avrupa Birliği’nin yüksek insani gelişmişliğini alan ülkemiz, diğer yandan Ortadoğu’nun büyük yer altı zenginliklerine köprü olmaktadır.

Türkiye’ye Yönelik İç ve Dış Tehditlerin Nedenleri

Bölücü örgüt faaliyetleri (Hem iç, hem de dış tehdit olarak sayılabilir. PKK başta olmak üzere pek çok terör örgütü bu grupta yer alır)

İrticai faaliyetler (Atatürk’ün getirdiği laik sistemi kökten değiştirmek isteyenlerin yasa dışı çalışmaları)

Ermeni Meselesi (Ermenilerin doğu topraklarımızın bir kısmında hak iddia etmesi başta olmak üzere diğer talepleri)

Misyonerlik faaliyetleri (Farklı inanç gruplarının ülkemizde yasa dışı faaliyet göstererek toplumda ayrışma meydana getirmeye çalışması)

Toplumsal barışı tehdit eden faaliyetler (Toplumdaki birlikteliği ortadan kaldırmak için her türlü kin ve nefret yayıcı söylem ve eylemlerde bulunanların çalışmaları)

Aşırılıkçılar (Toplumdaki bazı görüşleri temsil etmeye çalışırken uç noktalara geçip yasa dışı faaliyet yürütenler)

Yunanistan’ın “Megali İdea” iddiası (Yunanistan’ın özellikle ülkemizin batı kesimleri hakkında hak iddia etmesi)

Kuzey Irak ve sözde Kürdistan meselesi (Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin ülkemizin Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ni de içine alacak şekilde devlet kurma çalışmaları ve bu çalışmaların sözde haritalar ile yayımlanması)

Kuzey Suriye meselesi (Suriye’de süren iç savaş nedeniyle, Suriye’nin kuzeyinde bir bölge PKK uzantısı PYD tarafından kontrol edilmektedir ve bu durum ülkemiz için tehdittir)

*** Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Yeri ve Önemi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
unlike
3
clap
1
love
1
angry
0
happy
0
confused
0
sad

1 Yorum

Yorum Yap