Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Biruni ve Batruci Hakkında Bilgi

Biruni ve Batruci hakkında Bilgi. Biruni kimdir, Batruci kimdir, Biruni ve Batruci’nin önemi nedir? konulu araştırma yazısı.

Biruni ve Batruci Hakkında Bilgi

Biruni ve Batruci Hakkında Bilgi

Bilim, hem insanlığın hem de ülkelerin kaderini belirleyen bir etkendir. Dünya üzerinde bilimde öncülük eden ülkeler, bu bilim sayesinde ürettikleri ürünler ile (cep telefonu, bilgisayar vb.) hem teknolojiyi hem de dünya ticaretini elinde bulundurmaktadırlar. Son asırlarda bu konuda hem ülkemiz, hem de Müslüman alemi çok geride kalsa da, aslında yüzyıllar önce önemli Müslüman bilim insanları vardı. Bu bilim adamlarından Biruni ve Batruci’yi tanıyalım.

Biruni Kimdir?

Biruni Müslüman aleminin yetiştirdiği en önemli bilim adamları arasında yer alır. Tam adı Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Birûnî’dir ve bugün ki Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Harezm’de doğmuştur. 4 Eylül 973 tarihinde doğan ve 13 Aralık 1048 tarihinde vefat eden Biruni 75 yıl yaşamıştır.

Batılı ülkelerde Alberuni ya da Aliboron olarak da tanınan Biruni, matematik başta olmak üzere; gökbilim, doğa bilimleri, tarih ve coğrafya alanlarında da çalışmalar gerçekleştirmiştir. 75 yıllık ömrüne onlarca eser sığdıran Biruni pek çok batılı bilim adamının örnek aldığı bir bilim insanıdır.

Nurettin Batruci Kimdir?

Günümüzde uzay ve uzay çalışmaları konusunda hem ülkemiz hem de Müslümanlar maalesef çok gerilerde kalmıştır. Oysa bu durum yüzyıllar öncesinde çok farklıydı. Öyle ki; astronominin kurucusu olarak kabul edilen Batruci Müslüman’dır. Tam adı Cafer Nureddin Ebu İshak el-Batruci el-İşbili olan Batruci’ye batılılar Alpetragius demektedir.

İbn-i Tufeyl’in öğrencisi olan Batruci’nin bilinen tek eseri 1185 yılında yazımını bitirdiği Kitab Fi’l Hey (Astronomi Prensipleri) isimli kitabıdır. 1217 yılında vefat eden Batruci öldüğünde, astronomide çığır açtığı henüz bilinmiyordu.

Biruni ve Batruci Ortak Özellikleri Nelerdir?

Dönemlerinin en önemli bilim adamları olarak ön plana çıkmışlardır. Her iki bilim adamı da Müslüman’dır ve bu durum bizler için övünç kaynağıdır. Biruni ve Batruci’yi tanımak, onları örnek alarak çağımızın ötesinde buluşlar yapmamızı sağlayabilir. Biruni ve Batruci, bize bunun imkansız olmadığını hayatları ve buluşları ile göstermişlerdir.

*** Biruni ve Batruci Hakkında Bilgi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap