Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkiye’nin Doğal ve Tarihî Zenginlikleri

Türkiye’de bulunan doğal ve tarihi güzellikler, Türkiye’nin doğal ve tarihî zenginlikleri konulu araştırma yazısı.

Türkiye’nin Doğal ve Tarihî Zenginlikleri

Türkiye’nin Doğal ve Tarihî Zenginlikleri

Türkiye’nin üzerinde bulunduğu Anadolu toprakları, doğal ve tarihi güzellikler bakımından büyük bir hazine sandığıdır diyebiliriz. Binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapan bu toprakların her bir köşesi eşsiz güzelliklerle doludur.

Türkiye’nin doğal ve tarihi zenginlikleri saymakla bitmez elbette. Bu sunumda ise Türkiye’de en çok ilgi gören doğal ve tarihi güzelliklere değinmeye çalıştık.

Türkiye’nin Doğal Zenginlikleri

Pamukkale: Denizli ilimizde bulunur. Kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan pamuk görünümlü bir kayadır. Traverten denilen bu kayalardan sıcak su akar.

Uzungöl: Trabzon ilimizde bulunur. Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşan bu göl sık ormanları ve doğal güzelliği ile turist çeker.

Ölüdeniz: Muğla ilimizde bulunur. Yeşil ile mavinin buluştuğu bir doğa harikasıdır. Durgun, temiz bir denizi ve aynı güzellikte plajı turist çekmektedir.

Kapadokya: Nevşehir ilimizde bulunur. Doğal olarak oluşan peri bacaları ve balon turları ilgi görür. UNESCO’nun dünya mirasları listesindedir.

Kaz Dağları: Balıkesir ilimizde bulunur. Zeytin bahçeleri, kızılçam, meşe ve karaçam ormanları ile meşhurdur. Soğuk ve şifalı su kaynakları, şelaleler ve birçok ağaç türü ile keyifli vakit geçirilebilecek güzelliklere sahiptir.

Düden Şelalesi: Antalya ilimizde bulunur. Her mevsim turistlerin ilgisini çeken doğal güzelliklerimizden biridir.

Bunlar dışında Türkiye İnsuyu Mağarası, Hasankeyf, Ağrı Dağı, İstanbul Boğazı, Balıklı Göl, Ihlara Vadisdi, Erciyes Dağı, Kaçkar Dağları, Şehriban Kanyonu, Uludağ, Ayder Yaylası, Van Gölü, Damlataş Mağarası gibi daha onlarca doğal güzelliğe sahiptir.

Türkiye’nin Tarihi Zenginlikleri

Efes Antik Kenti: İzmir ilimizde bulunur. Meryem Ana Evi dışında Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Ashab-ı Keyf Mağarası, Çukuriçi Höyük, Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Camii ve Hamamı burada bulunur.

Aspendos: Antalya ilimizde bulunur. Bir Roma tiyatrosudur. Mimarisi ile turist çeker.

Kız Kalesi: Mersin ilimizde bulunur. Kıyıdan 600 metre uzaklıkta bir adacığın üzerine inşa edilmiştir.

Zeugma Antik Kenti: Gaziantep ilimizde bulunur. Heykeller, kabartmalar ve mezar stellerinin yanı sıra sanat harikası mozaikler bulunur.

Nemrut Dağı: Adıyaman ilimizde bulunur. Antik mezarı, mimari kalıntıları, benzersiz manzarası ile doğu, batı ve kuzey terasları birbirinden görkemli ve iyi korunmuş anıtsal heykellerle donatılmıştır.

İshakpaşa Sarayı: Ağrı ilimizde bulunur. Osmanlı zamanında Lale Devri döneminde inşa edilen taç kapıları, yüzlerce odası, haremlik ve selamlığı ile görkemli bir tarihi eserdir.

Bunlar dışında Türkiye Myra Antik Kenti, Hasankeyf, Ani Harabeleri, Sümela Manastırı, Alacahöyük, Safranbolu, Ihlara Vadisi, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii gibi onlarca tarihi güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

*** Türkiye’nin doğal ve tarihî zenginlikleri konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
199
clap
33
angry
32
love
23
unlike
11
sad
10
confused
9
happy

90 Yorum

Yorum Yap