Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkiye’deki Yayla Turizmi Hakkında Bilgi

Yayla turizmi nedir? Türkiye’deki yayla turizmi hakkında bilgi içeren araştırma yazısı.

Türkiye'deki Yayla Turizmi Hakkında Bilgi

Türkiye’deki Yayla Turizmi Hakkında Bilgi

Turizm, ülkelerin tarihi ve doğal güzelliklerini görmek üzere gezi yapmak ya da seyahate çıkmak olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte turizmin pek çok alt dalı vardır. Yayla turizmi de bunlardan biridir. Türkiye’deki yayla turizmi de gün geçtikçe gelişim göstermektedir.

Türkiye’de yayla turizmine müsait pek çok yer vardır. Bu yerler genellikle Karadeniz Bölgesinde bulunan kıyı kentlerindedir. Ülkemizde yayla turizminin yapıldığı başlıca iller; Trabzon, Ordu, Rize, Sinop, Antalya, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Bayburt ve Tokat’tır. Bu illerde yayla turizmi hem il ekonomisine katkıda bulunmakta hem de bölgenin gelişmesini sağlamaktadır. Yayla turizminde bölgenin coğrafi ve kültürel özellikleri büyük öneme sahiptir. Bunun yanında insan eliyle de yayla turizmi önemli ölçüde geliştirilebilmektedir.

Türkiye’de yayla turizmi dendiğinde akla gelen yerlerde yapılan aktivitelerden başlıcaları; dağcılık/tırmanışlar, at binme ve atlı doğa gezisi, “trekking” denilen uzun ve yorucu doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, çiçek incelemesi ve bitki araştırması, böcek ve kuş araştırması başta olmak üzere hayvan incelemeleri ile “jeep safari” denilen arazi araçları ile doğa gezisi olarak sayılabilir. Akademik çalışmalar için Türkiye’nin doğal ortamlarını incelemek üzere ülkemize gelen kişiler, ya da yurtiçi seyahat eden vatandaşlarımız da yayla turizminin parçalarıdır. Bunların haricinde farklı doğa sporları ve bu sporların ilgilileri de vardır.

Yayla turizminin ülkemizde geliştirilmeye çalışıldığı bölgelerde öncelikle doğal veya mimari güzellik aranmaktadır. Bunun yanında yayla turizmi bölgesinin ulaşıma yatkın, ulaşım sağlanabilir bir yer olması gerekmektedir. Diğer turizm seçenekleri ile yayla turizminin bir arada değerlendirilebileceği yerler öne çıkmaktadır. Bölge halkının turizme sıcak bakması da önemli bir etkendir. Türkiye’deki yayla turizmi bu şartların sağlandığı yerlerde hızla gelişmeye devam etmektedir.

*** Türkiye’deki Yayla Turizmi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
sad
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
unlike
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap