Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Thomas Alva Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison Kimdir? Edison’un hayatı ve buluşlarını konu alan araştırma yazısı.

Thomas Alva Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison Kimdir?

Thomas Alva Edison Amerikalı mucit ve iş insanıdır. 1879’da ampulü icat etmesiyle ün kazanmıştır. Ayrıca dünyanın ilk endüstriyel araştırma laboratuvarını kurmuştur.

Edison 11 Şubat 1847 yılında Milan, Ohio’da doğmuştur. 18 Ekim 1931 yılında New Jersey’de ölmüştür.

Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşmiş ve ilköğrenimine burada başlamıştır. Okula başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırılmıştır. 3 yıl boyunca özel öğretmenlerin desteği ile eğitimini sürdürmüştür.

Fizik ve kimyaya ilgi duyan Edison 10 yaşındayken evlerinin bodrumuna basit bir kimya laboratuvarı kurmuştur. Laboratuvarında Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalarla ilgilenmiştir.

12 yaşındayken bir trende dergi ve meyve satarak, bir yandan da trenin yük vagonunu yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık bir gazete basarak ailesine destek olmaya çalışmıştır. Bu arada vagondaki kimyasal maddelerin patlaması sonucu ağır bir şekilde yaralanmış, işitme sorunu meydana gelmiştir.

Bu olaydan sonra birkaç telgrafhanede çalışmıştır. Bu süreçte yeni bir telgraf aleti tasarlayarak ilk icadını yapmıştır. Kimya deneylerini sürdüren Edison, yanlışlıkla yere döktüğü asitin masalara zarar vermesi sonucunda işten atılmıştır.

New York’a giden Edison burada bir borsa şirketinde işe başlamıştır. Aynı anda 4 telgraf çeken bir cihaz geliştirmiş ve patentini almıştır. Bundan sonra buluşlarını sürekli arttırmış, bu buluşlara ait patentler ile para kazanmıştır.

1879’da Edison elektrik ampulü icat etmiştir. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurmuşlardır.

Edison, 1883’te ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını bulmuş daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başararak ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Hayatı boyunca 1093 tane patent almayı başaran Edison, başkalarının icatlarını geliştirerek ya da kendi bulduğu icatlarla dünyanın en büyük mucitlerinden biri olmayı başarmıştır.

Diğer önemli icatları:

  • Elektrikli oy kaydedici (1868)
  • Telefondan iletilen sesi iyileştiren karbon vericisi (1877)
  • Fonograf (1887)
  • Gramafon (1887)

*** Thomas Alva Edison konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
love
3
angry
2
unlike
1
happy
1
confused
0
clap
0
sad

5 Yorum

Yorum Yap