Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Sorumluluk Duygusu Olan İnsanlar Hangi Davranışları Sergilerler?

Sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler? Sorumluluk duygusuna sahip insanların sergilediği davranışları örneklerle açıklayan araştırma yazısı.

Sorumluluk Duygusu Olan İnsanlar Hangi Davranışları Sergilerler?

Sorumluluk Duygusu Olan İnsanlar Hangi Davranışları Sergilerler?

İnsan, hayatı boyunca karakterini olumlu özellikler ile donatmalıdır. Kişinin karakterinde ne kadar olumlu özellik varsa hayatı da o kadar düzgün olacaktır. Karakteri olumlu özellikler ile donatılmış kişinin mutlu olma ihtimali her daim daha fazladır. İnsanın karakterini olumlu yönde değiştirecek en önemli özelliklerden birisi de sorumluluk duygusudur. Sorumluluk duygusu, kişiyi diğer insanlardan farklı kılan ve kendisine değer katan bir özelliktir. Peki sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler?

Sorumluluk duygusu gelişmiş olan insanlar kendilerine verilen görevleri eksiksiz şekilde yerine getirmeye dikkat ederler. Sorumluluk duygusu gelişmiş olan insanlar gerek okul hayatlarında, gerekse iş hayatlarında üzerlerine düşen görevi her zaman aksatmadan yerine getiren kişilerdir. Bu kişiler hayatları boyunca başarılı olurlar ve etraflarındaki insanlar tarafından takdir edilirler.

Örneklerle Sorumluluk Duygusu Olan İnsanlar Sergiledikleri Davranışlar

Üzerlerine düşen görevi aksatmadan yapan insanların davranış biçimlerini görebilmek adına, sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler hep birlikte inceleyelim.

  • Sorumluluk duygusu gelişmiş bir çocuk, anne ve babasının kendisine verdiği görevleri yerine getirmekten mutluluk duyar. Örneğin her sabah ekmek almak kendi görevi ise bunu aksatmadan yerine getirir. Bu çocuğun her sabah tekrar kendisine hatırlatılmadan ekmek almaya gitmesi sorumluluk duygusunun gelişmişliğini gösterir.
  • Ders saatini ve okula yetişebilmek için bineceği taşıtın saatini düşünen öğrenci, her sabah erken kalkarak kahvaltısını yapmalı ve okula hazır hale gelecek şekilde giyinip evden çıkmalıdır. Bu davranışı gerçekleştiren öğrenci sorumluluk duygusunun geliştiğini göstermektedir.
  • Okulda dersi dinleyen, derste gereksiz konuşmayan ve dersin sağlıklı şekilde işlenmesine engel olmayan öğrencinin sorumluluk duygusu gelişmiştir. Ayrıca öğretmeni ödev verdiğinde o ödevi not edip eve gittiğinde ödevini yapan, ertesi gün de okula tamamladığı ödev ile gelen öğrencinin bu davranışı sorumluluk duygusunun olduğunu belirtmektedir.
  • Her gün işe giden ve ailesinin geçimi için para kazanmaya çalışan anne ve babalarımızın davranışları, onların sorumluluk duygusuna sahip olduğunu vurgular.
  • Annemizin ya da babamızın evimizin eksiklerini gidermek için çabalamaları ve bizim mutluluğumuz için gayret göstermeleri sorumluluk duygusuna örnek gösterilebilir.
  • Eşi ve çocukları için yemek yapan, onların giyim ve temizliğine özen gösteren annelerimizin bu davranışları, “Sorumluluk duygusu olan insanlar hangi davranışları sergilerler?” sorusunun cevabı konumundadır.

*** Sorumluluk Duygusu Olan İnsanlar Hangi Davranışları Sergilerler? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap