Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Ailenin Çocukların Kişisel Gelişimi Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olur?

Ailenin çocukların kişisel gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi olur? konulu araştırma yazısı.

Ailenin Çocukların Kişisel Gelişimi Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olur?

Ailenin Çocukların Kişisel Gelişimi Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olur?

İnsanoğlu hayata gözlerini açtığında öncelikle kendisini dünyaya getiren annesini görür. Sonrasında babasını ve diğer aile fertlerini… İçine doğulan aile, bebeklik çağının tamamında kişinin tüm dünyasını oluşturmaktadır. Gelişimini devam ettiren kişi çocukluk çağına erer ve çocukluk çağında da kişi, yine zamanının çok büyük kısmını ailesi ile geçirir. Hayatın temeli konumunda olan bebeklik ve çocukluk çağı kişinin hayatı üzerinde çok etkilidir. Peki bu süreçte ailenin çocukların kişisel gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi olur?

Doğumdan ölüme kadar gelişimini ve değişimini sürdüren insanoğlu, hayata dair öğrendiği ilk bilgileri ailesinden edinmektedir. Konuşmak, emeklemek, yürümek, koşmak gibi hayati pek çok faaliyet dahi insana ailesi tarafından öğretilmektedir. Bu temel fiziki özelliklerin yanında kişi pek çok karakteristik özelliğini de ailesinden alır. Ailesinin bireye yaklaşımı, onunla iletişim tarzı dahi insanın karakterinin oluşmasında doğrudan etkili olmaktadır. Ailesinden olumlu ya da olumsuz yönde etkilenen kişinin yetişkin olana dek bu etkiden kurtulması pek mümkün değildir.

Ailenin Çocukların Kişisel Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Bebeklik ve çocukluk çağının önemi evvelki yıllarda çok anlaşılamasa da, son yıllarda yapılan araştırmalar kişinin bu döneminin bütün hayatına yön verebildiğini ortaya koymuştur. Konunun uzmanı bilim adamları tarafından açıklanan verilere göre çocukluk çağında görsel ve işitsel hafızaya kazınan pek çok detay kişinin hafızasından bir ömür boyu silinmemektedir. Hafızada yer eden bu anıların olumlu olması kişinin hayatını iyi yönde etkilerken, olumsuz olması da kötü yönde etkilemektedir. Ayrıca ailenin çocukların kişisel gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi olur kısaca maddeler halinde sıralayalım.

  • İyi aile terbiyesi alan çocuk ahlaklı olur.
  • Ailesi tarafından ciddiye alınarak iletişim kurulan çocuk çabuk olgunlaşır.
  • Ailesi tarafından söz hakkı tanınan çocuk yüksek öz güvene sahip olur.
  • Ailesi ile zaman geçiren çocuk hayata daha güvenle bakar.
  • Ailesinden izin almayı öğrenen çocuk etrafına karşı duyarlı olur.
  • Ailesinden diğer insanlara ve hayvanlara yardım etmeyi öğrenen çocuk merhametli olur.
  • Ailesi tarafından hatalarının tatlı dille uyarılıp düzeltmesi gerektiği söylenilen çocuk insanların hata yapma durumlarına karşı hoşgörülü olmak gerektiğini öğrenir.
  • Ailesiyle alış verişe çıkan çocuk etrafı tanır ve farklı ortamları öğrenir.
  • Ailesiyle misafirliğe giden çocuk akraba ve komşu bağının önemini kavrar.

“Ailenin çocukların kişisel gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi olur?” sorusunun cevabını anlatmaya kitaplar dolusu örnek dahi yetmeyecektir. Aile, çocuğun hayatını temelden etkileyen en önemli faktördür.

*** Ailenin Çocukların Kişisel Gelişimi Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Olur? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap