Sırasıyla Atatürk’ün Gittiği Okullar


Sırasıyla Atatürk’ün Gittiği Okullar hangileridir? sorusunu cevaplayan bir araştırma konusunu içerikte bulabilirsiniz.


Sırasıyla Atatürk'ün Gittiği Okullar

Sırasıyla Atatürk’ün Gittiği Okullar


Mustafa Kemal Atatürk, önce annesi Zübeyde Hanım’ın ısrarı ile Mahalle Mektebi’ne kaydolmuş, daha sonra ise babası Ali Rıza Efendi tarafından Şemsi Efendi İlkokulu’na kaydedilmiştir.

Atatürk’ün ilkokul yılları babasının ölümü üzerine problemli bir şekilde kesilmiştir. Babası ölünce annesi ile birlikte dayısının yanına yerleşmiştir. Ancak burada çok uzun kalmamış ve tekrardan Selanik’e dönmüştür. Selanik’e döndükten sonra kısa bir süre Selanik Mülkiye Rüştiyesi’nde eğitim görmüştür. Annesinden gizlice girdiği askeri okul sınavını kazanması üzerine eğitimine Selanik Askeri Rüştiyesi’nde devam etmiştir.

1896 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Manastır Askeri İdadisi’ne girmiş ve buradan da 1898 yılında mezun olmuştur. 1902 yılında Teğmen rütbesiyle Harp Okulu’ndan mezun olmuş, 1905 yılında ise Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi’nden mezun olmuş ve eğitimini tamamlamıştır.

Atatürk’ün Gittiği Okullar

1- Mahalle Mektebi
2- Şemsi Efendi Okulu
3- Selanik Mülkiye Rüştiyesi
4- Selanik Askeri Rüştiyesi
5- Manastır Askeri İdadisi
6- Harp Okulu
7- Harp Akademisi


Sırasıyla Atatürk’ün Gittiği Okullar konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız