Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Atatürk Çocuklara Verdiği Önemi Nasıl Göstermiştir?

Atatürk çocuklara verdiği önemi nasıl göstermiştir? Atatürk’ün çocuklara verdiği önem konulu araştırma yazısı.

Atatürk Çocuklara Verdiği Önemi Nasıl Göstermiştir?

Atatürk Çocuklara Verdiği Önemi Nasıl Göstermiştir?

Atatürk, savaş yıllarının en kötü koşullarında bile çocuklarla yakından ilgilenmiş, birçok çocuğu koruması altına almıştır. Savaş yıllarından sonra da çocuklarla ilgilenmeye devam etmiş, özellikle kimsesiz çocuklara büyük önem vermiştir. Peki Atatürk çocuklara verdiği önemi nasıl göstermiştir?

Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından yapılan çalışmaları yakından takip etmiş, kurumun amacını yerine getirebilmesi için büyük bir çaba sarf etmiştir. Çocukları bulundukları yerlerde, evlerde, yurtlarda ziyaret etmiş, hediyeler almış, nasihatlerde bulunmuştur.

Atatürk için bütün çocuklar onun öz yavrusu gibiydi. Çağdaş, modern, mutlu ve huzurlu bir Türkiye’yi çocuklarda görürdü. Yurt gezilerinde nerede bir çocuk görse, onlara sevgiyle yaklaşarak onlarla uzun uzun sohbet ederdi.

Atatürk, TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek, çocuklara verdiği değer ve önemi tüm dünyaya göstermiştir.

Eğitim alanında yaptığı yenilikler ile de Atatürk’ün, ülkemiz geleceğinin mimarlarının çocuklar olduğunu bildiğini ve bu nedenle genç nesle ayrıca önem verdiğini görebiliyoruz.

Atatürk’ün çocuklara nasıl önem verdiğini aşağıdaki sözünden anlayabiliriz:

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

*** Atatürk Çocuklara Verdiği Önemi Nasıl Göstermiştir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
confused
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
sad
0
angry

3 Yorum

Yorum Yap