Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Popüler Kültürün Milli Kültür Üzerindeki Etkisi – Eleştiri

Popüler kültürün milli kültür üzerindeki etkisi konulu eleştiri türünde kompozisyon örneği.

Popüler Kültürün Milli Kültür Üzerindeki Etkisi - Eleştiri

Popüler Kültürün Milli Kültür Üzerindeki Etkisi – Eleştiri

Bir toplumun değeri, içerisinde oluşturduğu kültürel özelliklerle ölçülür. Bu kültürel özellikler tarih boyunca gelişir ve toplumun köklerine işler. Böylece toplumu oluşturan bireyler, oluşturduğu kültürle bir olur, o kültürün özelliklerini taşırlar.

Türk kültürü de uzun bir tarihi süreç sonucunda oluşmuş, toplum hayatının kaynağı haline gelmiştir. Ne var ki günümüzdeki Türk kültürü, zaman zaman yabancı kültürlerin etkisinde kalmakta, toplum içinde çatışmaya neden olmaktadır. Bu etkiler, gelir geçer niteliktedir. Fakat etkisi geçene kadar, topluma zarar vermektedir. Temel kültürde bozulmalara yol açmaktadır.

Örnek olarak, pop müziği diye tabir edilen, insanları daha çok eğlendirmeye yönelik, duygusal ve melodi yönünden eksik olan müzikler, Türk müzik kültürünün gün geçtikçe yok olmasına neden olmaktadır. Bu tür müzikler genel olarak gençler arasında kabul görse de, toplumun genel müzik kültürüne ters düşmekte, bu nedenle toplum bireyleri arasında anlaşmazlığa ve bölünmeye yol açmaktadır.

Popüler kültürün etkisi sadece müzik ile sınırlı değildir. Eğlence, tören, resim, dans gibi kültürler de popüler kültürden nasibini almaktadır. Malesef ki popüler kültür öğeleri, milli kimliğimize gün geçtikçe daha çok zarar vermektedir. Milli kimliğini kaybeden insanlar, kendilerinden önceki nesillerle sık sık çatışma, bu da toplumun yapısının bozulmasına neden olmaktadır.

İnsanlar kültürel etkileşimden uzak duramazlar. Günümüz teknolojisi buna engel olmaktadır. Bu durumun zararlarını en aza indirgemekte, eğitimcilere ve ailelere büyük görevler düşmektedir. Bu da sürekli çatışmakla değil, anlayışlı davranışlarla mümkündür.

*** Popüler kültürün milli kültür üzerindeki etkisi konulu eleştiri türünde kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
2
unlike
1
love
0
happy
0
confused
0
sad
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap