Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Polyannacılık Nedir? Polyannacılık Örnekleri

Polyannacılık nedir? Polyanna kime denir? Polyanna tabiri nereden çıkmıştır? Polyannacılık örnekleri, Polyanna kitabının özeti konulu araştırma yazısı.

Polyannacılık Nedir? Polyannacılık Örnekleri

Polyannacılık Nedir? Polyannacılık Örnekleri

Hayatta pek çok farklı karakter vardır. Kızgını, sevimlisi, titizi, öfkelisi, somurtkanı, iyilikseveri vs. Bu karakterlerden şüphesiz en iyileri “Polyannacılık” oynayanlardır. Peki Polyannacılık nedir? Polyanna kime denir? Polyanna tabiri nereden çıkmıştır?

Polyannacılık hayatta yaşanan her olaydan olumlu bir sonuç çıkarmak anlamına gelmektedir. İnsanın başına ne gelirse gelsin, ne kadar kötü bir olayla karşılaşırsa karşılaşsın, bu olayın iyi bir tarafını bulmaya çalışması ve bulması Polyannacılıktır. Kısacası Polyannacılık, hayatta insanın yaşayacağı bütün olumsuzluklara olumlu yönden bakması ve yaklaşmasıdır.

Polyannacılığın Atası Bardağa Dolu Tarafından Bakmak!

Polyannacılığın bizim dilimizde bir de deyim karşılığı vardır aslında. “Bardağa dolu tarafından bakmak” Polyannacılığın Türkçe’deki karşılığı olarak kabul edilebilir. Üstelik bu deyim, Polyannacılıktan çok ama çok daha önce dilimizde vardır. Yani bir anlamda Polyannacılığın atası “Bardağa dolu tarafından bakmak” deyimidir desek yanlış olmaz. Yarısı dolu olan bir bardak, kötümser kişiler için aslında yarısı boş bir bardaktır. Oysa iyimser kişiler için yarısı dolu bir bardaktır.

Polyanna Kime Denir?

Hayatta karşılaştığı kötü olaylara, başına gelen sıkıntılara iyi yönden yaklaşan kişilere Polyanna denir. Yaşanılan her olumsuzluktan olumlu bir sonuç çıkarmaya çalışan bu sayede kendisi mutlu olduğu gibi etrafındakileri de mutlu eden kişilere Polyanna denmektedir.

Polyannacılık Nereden Çıkmıştır?

Polyannacılık tabiri “Polyanna” isimli bir kitaptan çıkmıştır. Polyanna adlı eser; Eleanor H. Porter tarafından kaleme alınmış ve 1913 yılında yayımlanmıştır. Bu kitabın baş kahramanı, kitaba ismini de veren Polyanna Whittier’dır. Polyannacılık ifadesi Polyanna kitabının baş kahramanı olan ve kitap ile aynı ismi taşıyan kız çocuğunun oynadığı “Mutluluk Oyunundan” çıkmıştır.

Polyanna Kitabının Özeti

Polyanna Whittier, Polyanna kitabının baş karakteridir. Polyanna Whittier ve babası fakiir bir hayat sürmektedir. Yaşlı bir kadın, Polyanna ve babasına koltuk değnekleri armağan ederek; bu koltuk değneklerine ihtiyaçları olmadıkları için bakıp-bakıp sevinmelerini istemiştir. Bundan sonra Polyanna ve babasının “Mutluluk Oyunu” başlamıştır.

Bir müddet sonra babasını kaybeden Polyanna, Vermont’ta yaşayan zengin teyzesinin yanına yerleşmek zorunda kalmıştır. Polyanna’nın teyzesi ketum, somurtkan ve sinirli bir kadındır. Etrafı tarafından sevilmemektedir ve sert mizacı ila tanınmaktadır. Polyanna ise hemen gittiği yere uyum sağlar, mutluluk oyununu oraya da taşır. Bütün çevrenin adeta sevgilisi konumuna gelir. Polyanna bir müddet sonra ayağından yaralansa ve yürüyemez olsa da mutluluk oyununu hiç bozmaz ve bir müddet sonra iyileşir. Bunun üzerine teyzesi de yumuşar ve çok sevinir. Mutluluk oyunu sayesinde sevgi aşıladığı bütün çevre Polyanna’ya hastalığı boyunca ziyarete ve desteğe gelir.

Romanın sonunda Polyanna’nın teyzesi eski sevgilisi Dr. Chilton ile evlenir ve bütün etraf bu düğüne katılır. Polyanna gelmeden önce adeta sevgisizlik abidesi olan bu yer, artık tam anlamıyla bir sevinç yumağına dönüşmüştür.

Polyanna Deyimleri ve Polyanna Filmleri

Dünya çapında ses getiren ve kısa sürede bilinirlik seviyesini artıran Polyanna isimli eser, pek çok dile çevrilmiştir. Bunun yanı sıra “Polyannacılık” ve “Polyanna İlkesi” gibi deyimler oluşmasını da sağlamıştır. Bu ifadeler günümüzde pek çok farklı dilde kullanılmaktadır.

Polyanna adlı eserin dünya üzerinde pek çok ülkede filmi de çekilmiştir. 1960 yılında çekilen Disney yapımı Polyanna filmi bunların en ünlüsüdür denilebilir. Bu filmin ardından Polyanna adında filmler çekilmeye devam edildiği gibi, televizyon dizileri de yapılmıştır. Ayrıca ismi direkt “Polyanna” olarak geçmese de, senaryosunda Polyanna kitabından esinlenildiği belli olan filmler ve diziler de çekilmiştir. Bu filmlerden birisi de ülkemizde çekilen 1971 yapımı Hayat Sevince Güzel filmidir.

Polyannacılık Örnekleri

Polyannacılığa dair birkaç örnek vererek yazımızı noktalayalım.

» Gözleri görmemeye başlayan bir kişinin, eziyet çeken insanları ve diğer canlıları; yani etraftaki kötülükleri görmeyeceği için mutlu olması.

» Kulakları duymayan bir kişinin, kötü söz işitmediğinden dolayı mutlu olması da Polyannacılık örneğidir.

» Otobüsü kaçıran bir kişinin, otobüse yetişmesi durumunda kötü bir olayla karşılaşabileceğini varsayarak kendisine teselli vermesi.

» Elbisesi yırtılan birisinin zaten yeni elbise almayı düşündüğünü belirtmesi de Polyannacılık örneğidir.

» Eli yaralanan bir kişinin yaptığı işi bıraktıktan sonra, “elim yaralanmasa ve işe devam etsem başıma daha kötü bir şey gelebilirdi” şeklinde düşünmesi.

*** Polyannacılık Nedir? Polyannacılık Örnekleri konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
angry
1
sad
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
unlike

Yorum Yap