Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Milli Değerlerimizin Korunması İçin Neler Yapılabilir?

Milli değerlerimizin korunması için neler yapılabilir? Milli değerlerimiz nelerdir? Milli kültür değerlerimiz korumamız için üzerimizde düşen görevler nelerdir? Milli değerlerimizi korumak konulu araştırma yazısı.

Milli Değerlerimizin Korunması İçin Neler Yapılabilir?

Milli Değerlerimizin Korunması İçin Neler Yapılabilir?

Ülkelerin ve milletlerin ayakta kalabilmeleri, yaşamlarını sürdürebilmeleri için çeşitli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu koşullardan en önemlisi milli değerler etrafında bütünleşebilmek ve bu değerleri koruyabilmektir. Çünkü milli değerler, bireylerin ülkeye olan aidiyetini yani bağlılığını kuvvetlendirir. Bu nedenle hem her birey, hem de devlet kurumları, milli değerlerimizin korunması için neler yapılabilir sorusuna cevap aramalıdır.

Milli değerlerimizin korunması için yapılabilecekleri sıralamadan önce, “milli değerler” ifadesinden ne anlamamız gerektiğine değinelim. Kısaca, bir ulusun büyük kısmı tarafından benimsenmiş her türlü (bayrak, vatan, kültürel değerler vb.) değeri “milli değer” olarak kabul edebiliriz. Bizler tarafından milli değerlerimizin korunması için neler yapılabilir bir göz atalım.

» Vatan toprakları en önemli milli değerlerimizdendir ve bu toprakları korumak için elimizden geleni yapmalıyız. İyi vatandaş olmalı, güvenlik güçlerimize yardımcı olmalıyız.

» Bayrağımız da milli değerlerimizin başında gelir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in söylediği gibi “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır”. İşimiz her ne ise onu en iyi yaparak bayrağımızı dünya üzerinde yüceltmeliyiz. Bu sayede ona kimse el uzatamaz. Bu görev şu anda bizim için öğrencilik olduğuna göre, en iyi öğrenci olmaya gayret göstermeliyiz.

» Ülkemizin doğası milli değerimizdir, bu doğayı korumaya çalışmalıyız. Herkes bir ağaç dikse ülkemizin doğası korunur.

» Güzel Türkçemiz en önemli milli değerlerimiz arasındadır. Türkçemizi sade ve düzgün kullanmalı, yabancı kelimeler ile kirletmemeliyiz.

» Ülkemizdeki güzellikler milli kültür değerlerimizdendir. Ülkemize turist de çeken bu güzellikleri korumak için çalışmalıyız. Çevremizi kirletmemeli ve bilinçsiz yapılaşma ile nehirlerimizin göllerimizin yok olmasına izin vermemeliyiz.

» Atalarımızın bize emanet ettiği tarihi eserler de milli değerlerimizdendir. Bu tarihi eserleri korumalı, yok olmasına, ya da yıpratılmasına izin vermemeliyiz. Örneğin Peri Bacalarının duvarlarını zedeleyen bir kişiyi şikayet etmeliyiz.

» Tarihimizdeki şanlı kişiler milli değerlerimizdendir. Başta ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere diğer Türk Büyüklerinin de hayatlarını öğrenmeli ve onları kendimize örnek almalıyız. Onlara yapılacak her türlü hakaret ve aşağılamanın karşısında durmalıyız.

» Milli gün ve milli bayramlar da hiç şüphesiz milli değerlerimizdendir. Bu günlerde anma ve kutlama yaparak atalarımızın bizim için yaptıkları fedakarlıkları hatırlamalıyız. Bu günleri unutmamak, milli değerimizi korumak için mücadele etmek demektir.

» Halk arasında söylenen mani, türkü, deyiş gibi kültürel değerlerimiz de milli değerlerimiz arasındadır. Bu mani, türkü ve deyişleri günlük hayatımızda kullanarak unutulmasına müsaade etmezsek milli değerlerimize sahip çıkmış oluruz.

» Okullarımız, hastanelerimiz gibi hepimizin ortak kullandığı alanlar da milli değerlerimiz olarak kabul edilebilir. Buraları temiz ve düzenli kullanmalı, buralara asla zarar vermemeliyiz.

*** Milli Değerlerimizin Korunması İçin Neler Yapılabilir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
clap
1
happy
1
love
1
sad
1
unlike
0
confused
0
angry

Yorum Yap