Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aynı Dili Konuşmayan İnsanlar Hangi İletişim Sorunlarını Yaşarlar?

Aynı dili konuşmayan insanlar hangi iletişim sorunlarını yaşarlar? Farklı dillerde konuşan insanların arasındaki problemleri listelendiği araştırma yazısı.

Aynı Dili Konuşmayan İnsanlar Hangi İletişim Sorunlarını Yaşarlar?

Aynı Dili Konuşmayan İnsanlar Hangi İletişim Sorunlarını Yaşarlar?

Dünya üzerinde pek çok farklı millet bulunmaktadır. Bu milletlere mensup insanların birbirlerinden farklı diller konuşmaları ise son derece doğaldır. Çünkü her milletin tarihsel bir geçmişi ve günümüze kadar taşıdığı bir kültürü vardır. Bu kültürün en önemli özelliklerinden birisi ise dildir.

Aynı milletten, aynı anadilini konuşan kişiler çok rahat anlaşabilirlerken, farklı dilleri konuşan kişilerin anlaşmaları daha zor olabilmektedir.

Aynı dili konuşmayan insanlar birbirlerine yabancıdırlar. Bu yabancılık, aradaki iletişim sağlanana kadar devam eder. Aynı dili konuşmayan insanlar hangi iletişim sorunlarını yaşarlar, bu sorunları maddeler halinde sıralayalım.

» İki insan aynı dili konuşmuyorsa birbirlerine isteklerini iletmekte zorlanırlar.

» Dil aracılığı ile anlaşamayan insanlar, duygu ve hislerini birbirlerine rahat şekilde aktaramazlar.

» Aynı dili konuşmayan iki insanın iletişimi dilsiz ve sağır iki insanın iletişimini andırdığı için el kol hareketleri ve yüz ifadeleri ile anlaşmaya çalışırlar. Bu durum son derece zordur.

» Alış veriş yaparken alıcı ve satıcı aynı dili konuşmuyorsa anlaşmaları güç olacaktır.

» Dil, kişinin bildiklerini karşıdakine aktarmak için kullandığı en kolay yoldur. Bu yol kullanılmadan bilgi aktarımı son derece sıkıntılı gerçekleşir.

» Aynı dili konuşmayan insanların aynı şarkıda sevinmesi ya da hüzünlenmesi çok zordur.

» Aynı dili konuşmayan insanların iş hayatında birbirlerine uyum sağlamaları güçtür.

» Sosyal hayatta, (toplu taşıma araçlarında vs.) etraftaki insanlar ile aynı dili konuşmayan kişi büyük sıkıntılar yaşar.

Tüm bu sıkıntıları dikkate alırsak, dil öğrenmeye ne kadar fazla gayret göstermemiz gerektiğini kolayca anlayabiliriz. Bu konuda söylenmiş; “Bir dil bir insan, iki dil iki insan” sözü de farklı diller öğrenmenin önemini vurgulamaktadır.

*** Aynı Dili Konuşmayan İnsanlar Hangi İletişim Sorunlarını Yaşarlar? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap