Kütüphanede Uyulması Gereken Kurallar


Kütüphanede uyulması gereken kurallar nelerdir? Kütüphane kuralları, kütüphanede nelere dikkat etmeliyiz konulu araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Kütüphanede Uyulması Gereken Kurallar

Kütüphanede Uyulması Gereken Kurallar


Kütüphaneler; araştırmacıların uğrak mekanı, öğrencilerin ders çalışma yeri, meraklıların araştırma merkezi ve kitapseverlerin cennetidir. Her yaştan, her ırktan ve kimlikten ayrım yapılmaksızın bir arada bulunabildiği; ortak değeri ve yönü kitaplar olan insanlar için kütüphaneler birer ilim merkezidir. Pek çok insanın bir arada bulunduğu ve hoşça vakit geçirdiği kütüphanelerde uyulması gereken kurallar vardır. Kütüphanede uyulması gereken kurallar şunlardır…

Kütüphane Kuralları

» Kütüphane içerisindeki tüm hareketlere dikkat edilmeli, ölçülü hareketlerde bulunulmalıdır.

» Kütüphanede yüksek sesle konuşulmamalıdır. Sorulması gerekilen bir şey var ise sorulacak kişinin yanına giderek fısıltı seviyesinde sorulmalı ve cevap da aynı şekilde verilmelidir.

» Kütüphanedeki masalar genellikle pek çok kişi tarafından ortak kullanıldığından sarsılmamalı ve aynı anda o masada çalışan ya da kitap okuyan kişilerin dikkati bozulmamalıdır.

» Kütüphanedeki bütün kitapların herkesin ortak malı olduğu unutulmamalı, kitaplar azami ölçüde dikkatli kullanılmalı ve kitaplara zarar verilmemelidir.

» Kütüphanedeki masa ve sandalyeler başta olmak üzere bütün araç gerecin herkesin ortak değeri olduğu bilinerek hareket edilmeli ve kütüphanedeki malzemeler dikkatli kullanılmalıdır.

» Kütüphanede yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.

» Kütüphanede başkalarının rahatsız olacağı kokulu şeyler bulundurulmamalıdır.

» Kütüphanede kulaklıkla olsa dahi müzik dinlenilmemelidir.

» Kütüphane temiz kullanılmalıdır.

» Kütüphanede sıra var ise sessizce beklemeye gayret gösterilmelidir.

» Kütüphanede kullanılan ve terk edilecek olan masa ve sandalye temiz şekilde, yeniden kullanıma hazır halde bırakılmalıdır.

» Kütüphaneden emanet kitap alındığına kaydı yaptırılmalı, okunarak verilen süre içerisinde ilgili kitap zarar görmemiş şekilde geri getirilmelidir.

Kütüphaneler, herkesin ortak kullanıma açık alanlardır ve kütüphaneleri kullanan kişilerin ortak amacı kitaplarla haşır neşir olarak bilgiye ulaşmaktır. Bu durum hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalı, kütüphanede olunduğu unutulmamalıdır. Temel düzeyde kişi, kendisinin rahatsız olacağı davranışlarda bulunmamalıdır. Kütüphaneyi amacı doğrultusunda kullandıktan sonra bulmak isteyeceği şekilde bırakmalıdır.


Kütüphanede uyulması gereken kurallar nelerdir? Kütüphane kuralları, kütüphanede nelere dikkat etmeliyiz konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yaz

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!