Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Körle Yatan Şaşı Kalkar – Kompozisyon

“Körle yatan şaşı kalkar” atasözünü açıklayan; ana düşüncesi, insanların karakteri çevresindeki kişilere göre şekillenir olan kompozisyon örneği.

Körle Yatan Şaşı Kalkar - Kompozisyon

Körle Yatan Şaşı Kalkar – Kompozisyon

İnsanoğlu doğumundan itibaren etrafında bulunan sosyal çevreye dahil olur. Bu çevre öncelikle ailesidir. Sonrasında mahalle ve okul hayatı başlar. Komşuların çocukları ile arkadaşlık kurmaya başlayan çocuk, okul hayatında da bu arkadaşlıklarına yenilerini ekler. Farklı insanlarla arkadaşlık yapmak, insanın ömrü boyunca devam eden bir süreçtir. Arkadaşlıklar insanın hayatına yön veren kuvvetli bağlılıklardır. Arkadaşlıkların insanın hayatına ne derecede etki edebileceğine atalarımız, körle yatan şaşı kalkar sözü ile dikkat çekmişlerdir. Bu sözdeki körle yatıp şaşı kalkmak tabii ki mecazi bir ifadedir.

Körle yatan şaşı kalkar atasözündeki “kör” ve “şaşı” kişilerden kastedilen birbirleri ile arkadaşlık yapan kişilerdir. Bu sözle, iki arkadaştan birisinin kötü huylarının bulunması durumunda, bu huyların diğer arkadaşa da geçeceği anlatılmaktadır. Bu durumun örneklerine de günlük hayatımızda sıkça rastlamaktayız. Bir arkadaş grubunda bir veya birkaç kişinin kötü alışkanlığı bulunuyorsa, bu alışkanlık gruptaki diğer kişilerde de baş gösterebiliyor. Örneğin 4-5 kişilik bir arkadaş grubunda 1 ya da 2 kişi sigara kullanıyorsa, gruptaki diğer kişilerin de sigaraya başlama ihtimali daha kuvvetlidir.

Kötü alışkanlıklar, illa ki elle tutulur ve gözle görülür şeyler olmak durumunda da değildir. Bu konuda da bir örnek vermek gerekirse; başarılı bir öğrencinin başarısız ve derslerine çalışmayan bir öğrenciyle arkadaşlık yapması, kendisinin başarısını aşağıya çekebilecektir.  Bu da kişi için olumsuz bir durumdur ve kaynağı da kurduğu arkadaşlıktır.

Körle yatan şaşı kalkar sözünden olumlu bir anlamda çıkarmak mümkündür. Eğer etrafınızda olumlu özellikleri olduğunu düşündüğünüz bir kişi varsa ve o kişi ile arkadaşlık yaptığınızda bu durumun size de yansıyacağını düşünüyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Başarılı ve olumlu özellikleri olan kişiyle arkadaşlık yaparak sizde daha başarılı bir insan olabilirsiniz.

Hayat, her kötü şeyi deneyerek onun yapılmaması gerektiğini anlayacak kadar uzun değil. Ayrıca dönülmez hatalar yapmak da her daim seçenekler arasındadır. Bu nedenle etrafımızdaki insanları seçerken çok dikkatli olmalı ve bizi yanlışa sürükleyecek insanlardan uzak durmalıyız. Körle yatan şaşı kalkar sözünü aklımızdan çıkarmadan, bizi daha iyiye ve daha güzele götürecek kişilerle dostluk kurmalıyız.

*** “Körle yatan şaşı kalkar” atasözünü açıklayan; ana düşüncesi, insanların karakteri çevresindeki kişilere göre şekillenir olan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
love
9
unlike
8
clap
6
angry
3
sad
2
happy
2
confused

18 Yorum

Yorum Yap