Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez – Kompozisyon

“El yarası geçer dil yarası geçmez” atasözünü açıklayan; ana fikri sarf edilen kırıcı sözlerin insanlar tarafından unutulamadığı olan kompozisyon örneği.

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez - Kompozisyon

El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez – Kompozisyon

İnsan, dünyadaki en mükemmel varlıktır. Her insanın bir bedeni olduğu gibi, duygu ve düşünceleri de vardır. Yani insan sadece bedensel bir varlık değildir. Bu nedenle insanın beden sağlığı ve saygınlığı önemli olduğu gibi, ruh sağlığı ve onuru da önemlidir. İnsanın vücudunda çıkan bir yara belli bir süre sonra iyileşir. Lakin onuru ve gururu kırılan bir insanın iyileşmesi sadece zamanla mümkün olmaz. Onuru kırılan, gururu incinen kişinin yaralarını sarmak ancak onu üzen kişi tarafından gerçekleştirilebilir. Atalarımız dil yarasının ne kadar zor geçeceğini anlatmak için “ El yarası geçer dil yarası geçmez ” demiştir.

İnsanoğlunu diğer bütün canlılardan maneviyatı ile ayrılmaktadır. Hayvanlar ve bitkiler için öncelikli olan bedenleri ve bedensel ihtiyaçları iken, insanın ruhu da en az bedeni kadar önemlidir. Hatta insanın ruhu, bedeninden dahi önemlidir diyebiliriz. Bu duruma dikkat çeken ünlü halk ozanı Kaygusuz Abdal bir şiirinde “ Âdem manaya derler, suret ile kaş değil ” demiştir. Bu sözde de belirtildiği gibi insan, yalnızca bedenden meydana gelen bir varlıktan öte, beden ve ruh bütünlüğü olan bir canlıdır. Bu nedenle insanın beden sağlığı önemli olduğu gibi, ruh sağlığı da son derece değerlidir.

Beden ve ruh bütünlüğü olan insanın günlük hayatında bu değerlerine herhangi bir zarar gelebilir. Bu durum pek istenmese de, hayatın olağan akışı içerisinde bu gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Vücudu bir şekilde yaralanan kişinin bu yarası zaman içerisinde geçmektedir. Örneğin sokakta oynarken düşen ve bir yeri kanayan bir çocuğun o yarası birkaç hafta içerisinde geçmekte ve çocuk iyileşmektedir. Aradan birkaç ay daha geçtikten sonra çocuk düştüğünü bile unutmaktadır.

İnsanın ruhunu inciten, onurunu ya da gururunu kıran sözler ise, bedende oluşan yaralar gibi hemen geçmez. Dilden çıkan sözler insanı çok kırabilir ve üzebilir. Bu sözler insanın ruhunda derin yaralar oluşturabilir. Bu durumda karşısındakini kıran kişinin mutlaka özür dilemesi ve açtığı yarayı kapatabilmek için gayret sarf etmesi gerekir. Çünkü dil yarası üzerinden zaman geçmesi ile, ya da yalnızca beklemekle iyileşmez.

Sosyal bir varlık olan insan, etrafındaki insanları kırmadan yaşamaya dikkat etmelidir. Çünkü el yarası geçer dil yarası geçmez atasözünde olduğu gibi dil yarasının açtığı yaraların geçmesi çok zordur. Herhangi birini dilimizle incittiysek de mutlaka bu durumu düzeltmeye gayret göstermeliyiz.

*** “El yarası geçer dil yarası geçmez” atasözünü açıklayan; ana fikri sarf edilen kırıcı sözlerin insanlar tarafından unutulamadığı olan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
30
clap
10
angry
8
unlike
3
love
3
confused
3
sad
2
happy

11 Yorum

Yorum Yap