Araştırma Konuları

Işık Kirliliğinin Sebepleri, Sonuçları ve Çözümü


Işık kirliliği nedir? Işık Kirliliğinin Sebepleri, Sonuçları ve Çözümü ile ilgili araştırma yazısını içerikte bulabilirsiniz.


Işık Kirliliğinin Sebepleri, Sonuçları ve Çözümü

Işık Kirliliğinin Sebepleri, Sonuçları ve Çözümü


Işık Kirliliği Nedir?

Işık kirliliği, ışığın yanlış kullanımından doğan bir sonuçtur. Yanlış mekanda ve yanlış zamanda; yanlış miktarda ışık kullanımı, ışık kirliliğine yol açmaktadır.

Işık Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir?

Işık kirliliğinin sebepleri arasında; yol, park, bahçe gibi mekanların gereğinden fazla aydınlatılmaları önemli yer tutmaktadır. Ayrıca binaların, turistik merkezlerin, alışveriş merkezi gibi alanların dış cephe aydınlatmaları da ışık kirliliğine neden olmaktadır. Reklam panolarında kullanılan aşırı aydınlatmalar ışık kirliliğinin bir diğer sebebi olarak öne çıkmaktadır.

Işık kirliliği insanoğlunun doğal çevreye verdiği; çevre kirliliği, gürültü kirliliği gibi zararlardan biridir. Yanlış yerlerde ve yanlış miktarda kullanılan ışık, canlıların doğal yaşam ortamlarını da bozmaktadır. Göçmen kuşları yıldızlardan yönlerini bulurken ışık kirliliği sebebi ile yönlerini kaybetmektedirler. Bazı deniz hayvanlarının yuvalanma alışkanlıkları da yanlış aydınlatma ve ışık kirliliğinden dolayı tehlike altındadır.

Doğal yaşama olan zararlarının yanında, ışık kirliliği boşa enerji kaybına da neden olmaktadır. Aydınlatma için kullanılan elektrik enerjisi, gereksiz ve aşırı aydınlatma nedeniyle israf edilmektedir.

Işık Kirliliğinin Çözümü

Maddi ve doğal dengeyi bozan ışık kirliliğini azaltmak yine biz insanların elindedir. Işık kirliliğini gidermek için gereksiz aydınlatmalardan kaçınılmalıdır.

Reklam panoları, bina aydınlatmaları aşırıya kaçmayacak şekilde yapılmalıdır. Işık kaynağının yönü gökyüzüne değil, aydınlatılması gereken alana doğru olmalıdır. Az enerji tüketen ışık kaynaklarını kullanmak; ışık kirliliğinin maddi olumsuzluklarını azaltmak için gerekli bir yöntemdir.


Işık Kirliliğinin Sebepleri, Sonuçları ve Çözümü konulu araştırma yazısını beğendiyseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak konudan diğer arkadaşlarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.


Diğer Araştırma Konuları İçin Tıklayınız