Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Işık Kirliliğinin Sebepleri Sonuçları ve Çözümü

Işık kirliliği nedir? Işık kirliliğine neler sebep olur, kirlilik nelere sebep olur, nasıl çözülür? Işık kirliliğinin sebepleri sonuçları ve çözümü konulu araştırma yazısı.

Işık Kirliliğinin Sebepleri Sonuçları ve Çözümü

Işık Kirliliğinin Sebepleri Sonuçları ve Çözümü

Işık Kirliliği Nedir?

Işık kirliliği, ışığın yanlış kullanımından doğan bir sonuçtur. Yanlış mekanda ve yanlış zamanda; yanlış miktarda ışık kullanımı, ışık kirliliğine yol açmaktadır. Genellikle nüfusun kalabalık olduğu büyük şehirlerde ortaya çıkar. Özellikle güneş battıktan sonraki saatlerde bu kirlilik daha net olarak görülebilir.

Işık Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir?

Işık kirliliğinin sebepleri arasında; yol, park, bahçe gibi mekanların gereğinden fazla aydınlatılmaları önemli yer tutmaktadır. Ayrıca binaların, turistik merkezlerin, alışveriş merkezi gibi alanların dış cephe aydınlatmaları da ışık kirliliğine neden olmaktadır. Reklam panolarında kullanılan aşırı aydınlatmalar ışık kirliliğinin bir diğer sebebi olarak öne çıkmaktadır.

Işık Kirliliğinin Sonuçları Nelerdir?

Işık kirliliği insanoğlunun doğal çevreye verdiği; çevre kirliliği, gürültü kirliliği gibi zararlardan biridir. Yanlış yerlerde ve yanlış miktarda kullanılan ışık, canlıların doğal yaşam ortamlarını da bozmaktadır. Göçmen kuşları yıldızlardan yönlerini bulurken ışık kirliliği sebebi ile yönlerini kaybetmektedirler. Bazı deniz hayvanlarının yuvalanma alışkanlıkları da yanlış aydınlatma ve ışık kirliliğinden dolayı tehlike altındadır.

Doğal yaşama olan zararlarının yanında, ışık kirliliği boşa enerji kaybına da neden olmaktadır. Aydınlatma için kullanılan elektrik enerjisi, gereksiz ve aşırı aydınlatma nedeniyle israf edilmektedir.

Işık kirliliği insan sağlığına da zararlıdır. Gereksiz yere uzun süre ışığa maruz kalan insanlar, baş ağrısı yanı sıra gerginlik, stres bozukluğu gibi psikolojik sorunlar da yaşamaktadır.

Işık Kirliliğinin Çözümü Nedir?

Maddi ve doğal dengeyi bozan ışık kirliliğini azaltmak yine biz insanların elindedir. Işık kirliliğini gidermek için gereksiz aydınlatmalardan kaçınılmalıdır.

Reklam panoları, bina aydınlatmaları aşırıya kaçmayacak şekilde yapılmalıdır. Işık kaynağının yönü gökyüzüne değil, aydınlatılması gereken alana doğru olmalıdır. Az enerji tüketen ışık kaynaklarını kullanmak; ışık kirliliğinin maddi olumsuzluklarını azaltmak için gerekli bir yöntemdir.

Işıklar dikkat çekmek için değil, sadece aydınlatma amacıyla kullanılmalıdır. Reklam tabelalarını ışıklı yapmak yerine, tabeladaki yazının okunabilecek kadar zayıf bir ışık kullanmak, taşıtlarda far haricinde başka bir aydınlatma aracı kullanmamak, evlerde televizyon izlerken daha zayıf bir ışık kaynağı kullanmak, gündüz yapılacak işleri geceye bırakmamak ışık kirliliğine çözüm olacak bazı önlemlerdir.

*** Işık Kirliliğinin Sebepleri Sonuçları ve Çözümü konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
clap
2
love
2
unlike
2
angry
1
happy
0
confused
0
sad

3 Yorum

Yorum Yap