Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

İnsanlar Eskiden Hangi Ulaşım Araçlarını Kullanırlardı?

İnsanlar eskiden hangi ulaşım araçlarını kullanırlardı? Tarihte ulaşım için hangi araçlar tercih ediliyordu? Tarihi ulaşım araçları konulu araştırma yazısı.

İnsanlar Eskiden Hangi Ulaşım Araçlarını Kullanırlardı?

İnsanlar Eskiden Hangi Ulaşım Araçlarını Kullanırlardı?

İnsanların bir yerden başka bir yere gitmek için kullandıkları araçlara ulaşım araçları denir. Çok eskiden insanlar ulaşım için at, eşek gibi hayvanları kullanırken, tekerleğin icadından sonra ulaşım araçları geliştirmişler ve kullanmaya başlamışlardır. Teknolojinin de ilerlemesi ile bu ulaşım araçları daha hızlı ve daha konforlu hale gelerek insanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

Günümüzde kullanılan ulaşım araçları, teknolojik gelişmeler sayesinde daha hızlı ve konforlu hale gelmiş, ulaşım ve nakliye ihtiyaçları büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Peki insanlar eskiden hangi ulaşım araçlarını kullanırlardı?

İnsanların eskiden kullandığı ulaşım araçları şunlardır:

  • Kağnı
  • Fayton
  • Bisiklet
  • Buharlı Tren
  • Buharlı Otomobil
  • Sal
  • Sandal
  • Yelkenli – Kürekli Gemiler
  • Balonlar

Tekerleğin icadından sonra insanlar, tekerleğin kullanıldığı araçlar tasarlamışlardır. İki tekerleği olan, genelde öküz, eşek, at gibi hayvanların çektiği kağnılar eskiden kullanılan ilk ulaşım araçlarındandır. İnsanlar genelde kağnıları ağır yükleri taşımak için kullansa da, göç zamanlarında çocuk ve yaşlı insanları ya da hastaların ulaşımı için de sıkça kullanılmıştır.

Kağnıdan sonra insanlar, daha hızlı bir ulaşım aracı olan faytonları kullanmışlardır. Faytonlar dört tekerleği olan, üstü kapalı, atların çektiği bir ulaşım aracıdır. Bu araçlara birden çok at koşularak daha hızlı bir ulaşım sağlamak mümkün olmuştur. İnsanlar faytonları hem ulaşım hem de yük taşıma amaçlı kullanmışlardır.

İki tekerlek üzerinde giden bisikletler de insanların eskiden ve hala günümüzde de kullanılan ulaşım araçlarındandır. İlk başlarda benimsenmese de daha sonraları kullanım kolaylığı açısından kişisel ulaşım araçları olarak kullanılmıştır.

Buharlı makinelerin icadından sonra buhar motorları kullanan trenler ulaşımda kullanılmaya başlanmıştır. Kömür ya da odun ateşinin kazandaki suyu kaynatması ve bu şekilde ortaya çıkan buharın basıncı ile hareket eden bu trenler, özel yapılan tren rayları üzerinde ilerlemiştir. Lokomotife bağlı olan vagonlar sayesinde de tek seferde bir çok kişinin, daha hızlı bir ulaşıma kavuşması sağlanmıştır.

Bu buharlı makineler daha sonradan faytonlarla birleştirilip günümüz otomobillerinin ilk örneği olmalarına rağmen, pratik bir kullanıma sahip olmadığı için yaygın olarak kullanılmamıştır. Kısa süre sonra sıvı yakıt ile çalışan içten yanmalı motorların icadı ile otomobiller kullanılmaya başlamıştır.

Eskiden insanlar ulaşım için sadece kara yollarını değil deniz yolunu da kullanmışlardır. İlk olarak uzun odun parçalarının birbiri ile bağlanmasıyla oluşan sallar kullanılmıştır. Daha sonra büyük ağaç gövdelerinin içlerinin oyulmasıyla oluşturulan sandallar deniz ulaşımında sıklıkla kullanılmıştır. Tahtadan yapılan devasa yelkenli gemilerin, rüzgar gücünü kullanan yelkenler sayesinde uzun süre deniz ulaşımında kullanılmıştır. Yelkenli gemiler dışında bir çok insanın çektiği kürekler ile hareket eden gemiler de sıklıkla kullanılmıştır.

Son olarak hava ulaşımında eskinden insanlar balon adı verilen araçlar kullanmışlardır. Bu devasa balonların içine sıcak hava basılması ile havalanan araçlar, uçağın icadına kadar hava yolu ulaşımı için kullanılmıştır.

*** İnsanlar Eskiden Hangi Ulaşım Araçlarını Kullanırlardı? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
266
love
89
clap
49
unlike
41
angry
14
confused
13
happy
13
sad

125 Yorum

Yorum Yap