Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hikikomori Nedir? Hikikomori Hastalığı Hakkında Bilgi

Hikikomori nedir? Hikikomori hastalığı belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür gibi Hikikomori hakkında bilgi içeren araştırma yazısı.

Hikikomori Nedir? Hikikomori Hastalığı Hakkında Bilgi

Hikikomori Nedir? Hikikomori Hastalığı Hakkında Bilgi

İlk olarak Japon yetkililerin dikkat çektiği ve bu nedenle ismini Japonca “elini ayağını çekmek, geri çekilmek, içe hapsolmak” anlamlarına gelen bir ifadeden alan hastalığa ve bu hastalığa yakalanan kişiye Hikikomori denilmektedir. Hikikomori nedir sorusunun cevabını en net ve kısa olarak bu şekilde verebiliriz.

Hikikomori, günümüzde sadece Japonya’da 1 milyonu aşkın kişide görülmektedir. Bu kişilerin büyük bir kısmını da gençler oluşturmaktadır. Hikikomori hastalığının psikolojik temelli olduğu düşünülmektedir. Önceleri “depresyonun bir türü” olarak kabul edilen psikolojik hastalık, sonralarda doktorlar ve sosyologlar tarafından farklı bir hastalık olarak ele alınmaya başlanılmıştır. Bunun yanı sıra, Hikikomori’yi bir hastalık olarak görmeyenler ve bu durumdaki kişileri “modern zamanın keşişleri” olarak tanımlayanlar da vardır. Soru-cevap şeklinde Hikikomori hastalığını daha yakından tanıyabiliriz.

Hikikomori Hastaları Ne Yapıyor?

Hikikomori hastaları tüm günlerini bir odada geçirebiliyorlar. Gün boyunca müzik dinliyor, internette dolaşıyor, uyuyor, yahut bilgisayarda oyun oynuyorlar.

Hikikomori Kimlerde Görülüyor?

Yapılan araştırmalara göre Hikikomori hastalığı genellikle erkeklerde görülüyor. Hayatlarında büyük bir değişim yaşamış; kötü bir ayrılık ya da ani bir acı ile karşılaşmış kişilerin Hikikomori olma ihtimalleri artıyor. Etrafı tarafından dışlanan, asosyal kişiler için de Hikikomori olma ihtimali daha yüksek olarak tespit edilmiştir.

Hikikomori Hastalığı Hangi Ülkelerde Görülüyor?

Hikikomori hastalığı gelişmiş ülkeler başta olmak üzere; bütün dünyada görülmektedir. Hikikomori’nin Japonca olmasının sebebi; Japonya’da daha fazla görülmesi ve hastalığın Japon psikiyatr Tamaki Saito tarafından tanımlanması nedeniyledir.

Bir İnsanın Hikikomori Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hikikomori’nin pek çok belirteci vardır ve bu hastalığın tanısı ancak uzman bir psikiyatr tarafından konulabilir. Bununla birlikte, Hikikomori hastalığının en önemli göstergesi, kişinin aylarca –gerekmedikçe- odasından çıkmama durumudur.

*** Hikikomori Nedir? Hikikomori Hastalığı Hakkında Bilgi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
love
8
unlike
4
angry
3
clap
2
sad
1
confused
0
happy

36 Yorum

Yorum Yap