Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Cahit Külebi Kimdir?

Cahit Külebi Kimdir? Cahit Külebi’nin hayatı, eserleri, edebi kişiliği hakkında yazılmış araştırma yazısı.

Cahit Külebi Kimdir?

Cahit Külebi Kimdir?

Cahit Külebi 20. yüzyılın başlarında, Osmanlı Devleti zamanında Tokat’ta dünyaya gelmiştir. Türkülerden, deyişlerden ve halk şiirlerinden esinlenerek kendi şiirini çağdaş bir tarzda oluşturmuştur. Döneminin en ünlü şairleri arasında sayılmaktadır. Cahit Külebi kimdir, hayatı nasıl geçmiştir ve edebi kişiliği nasıldır daha yakından bakalım.

Cahit Külebi’nin Hayatı

Cahit Külebi 1917 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde dünyaya gelmiştir. Cahit Külebi ilkokulu ve ortaokulu Tokat’ta tamamlamış ve lise eğitimini de Sivas’ta almıştır. Sivas Lisesi’nden mezun olan Külebi ardından İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamlamıştır. Pek çok farklı okulda edebiyat öğretmenliği yapan Cahit Külebi, sonrasında Milli Eğitim Müfettişliği de yapmıştır.

Yurtdışında kültür ateşesi olarak ve öğrenci müfettişi olarak görev yapan Cahit Külebi, Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişliği ve Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı da yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştır. Sonrasında 1972 yılından 1983 yılına kadar Türk Dil Kurumu’nda çalışmıştır.

Cahit Külebi’nin ilk şiirleri henüz 20’li yaşlarının başında iken 1938 yılında Gençlik Dergisi’nde yayımlanmıştır. Pek çok şiiri farklı dergilerde yayımlanan Cahit Külebi, manzum eserler de ortaya koymuştur. Şiirde yenileşme hareketinin öncülerinden biri olmuştur. Cahit Külebi 20 Haziran 1997 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.

Cahit Külebi’nin Edebi Kişiliği

Cahit Külebi’nin edebi kişiliği şiir odaklıdır. Şiirleri ile ünlenen Külebi’nin dili yalındır. Halk diline yakın tarzda ortaya koyduğu eserleri kolay akılda kalır ve dilden dile aktarılabilir niteliktedir. Külebi şiirlerinde; insan sevgisini, yurt sevgisini ve doğa sevgisini yoğun olarak işlemiştir. Bunun yanı sıra; Cahit Külebi’nin şiirlerinde, şairin çocukluk ve gençlik çağlarının geçtiği yörelerden de izler bulmak mümkündür.

Cahit Külebi’nin Eserleri

Cahit Külebi’nin Şiirleri

Atatürk Kurtuluş Savaşında (1952)

Yeşeren Otlar (1954), (1955 yılında Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü almıştır)

Süt (1965)

Şiirler (1969)

Türk Mavisi (1973)

Sıkıntı ve Umut (1977)

Yangın (1980)

Bütün Şiirleri (1982)

Güz Türküleri (1991)

Bütün Şiirleri (1997)

Güzel Yurdum (1996)

Zerdali ağacı(1990)

Rüzgar (1949)

Kamyonlar Kavun Taşır

Biz Biliriz Bizim İşlerimizi

Herkesin Bir Derdi Var

Ekin’in Göz Yaşları

Sana Borçluyuz

Alacakaranlıkta

Çürüyen Otlar

Özgürlük

Uçak Yolculuğu

Cahit Külebi’nin Anı Eserleri

İçi Sevda Dolu Yolculuk (1986)

Cahit Külebi’nin Düz Yazıları

Şiir Her Zaman (1985)

Cahit Külebi’nin Manzum Eserleri

Atatürk Kurtuluş Savaşında (1952)

*** Cahit Külebi Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
love
1
angry
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike

1 Yorum

Yorum Yap