Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Heyelandan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Heyelan Nedir? Heyelandan korunmak için neler yapılmalıdır? Heyelan nasıl engellenir? Heyelandan korunmak için yapılması gerekenler konulu araştırma yazısı.

Heyelandan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Heyelandan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Heyelanın bir diğer adı da toprak kaymasıdır. Alt kısmı sert kayalardan ya da insan eliyle yapılmış yapay dolgu malzemesinden oluşan bir yamacın üzerindeki toprağın, yer çekimi, aşırı eğim, su gibi nedenlerle aşağı doğru kayarak yer değişmesi olayına heyelan denir. Bazı heyelanlar yavaş yavaş, bazıları da çok hızlı olarak gerçekleşmektedir. Hızlı olarak gerçekleşen heyelanlar doğal afetlere neden olabilir.

Eğimleri fazla olan yerlerde heyelan riski artar. Aşırı yağış, toprağın gevşek olması, depremler, insanların yol ya da kanal açarken çıkardıkları toprağı dengesiz olarak yığmaları, heyelanın oluşmasındaki etkenlerdir. En fazla ilkbahar mevsiminde görülür. Çünkü kışın yağan kar eriyerek toprağı suya doygun hale getirir. Heyelan en çok, çok yağış aldığı ve dik yamaçlara sahip olduğu için Karadeniz Bölgesi‘nde görülmektedir.

Her ne kadar heyelan bir doğal afet olsa da alacağımız bazı önlemlerle heyelan riskini azaltabiliriz.

Heyelandan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler:

» Eğimi dik olan yamaçları ağaçlandırmalıyız.

» Dik yamaçlara teraslar yaparak eğimlerini azaltmalıyız.

» Bina ve yolları heyelan bölgelerinden ve dik yamaçlardan uzak alanlara yapmalıyız.

» Dik yamaçların eteklerine istinat duvarları örmeliyiz.

» Akarsu yataklarına yine istinat duvarlar örerek kontrol altına almalıyız.

» Dik yamaçlara bina inşa etmemeliyiz.

» Bunlar dışında, yapacağımız veya satın alacağımız evin zeminini kontrol ettirerek uygun olup olmadığı hakkında bilgi almamız ve evimizi ya da iş yerimizi doğal afetlere karşı sigortalatmamız gerekir.

*** Heyelandan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
clap
9
angry
7
unlike
5
love
1
sad
0
happy
0
confused

10 Yorum

Yorum Yap