Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Hastane ve Hekimlerin Günlük Yaşamımızdaki Önemi

Hastane ve hekimlerin günlük yaşamımızdaki önemi nedir? Niçin hastane ve hekimlere ihtiyaç duyarız? Hastane ve hekimlerin önemi konulu araştırma yazısı.

Hastane ve Doktorların Günlük Yaşamımızdaki Önemi

Hastane ve Doktorların Günlük Yaşamımızdaki Önemi

İnsanlar doğaları gereği bazen sağlık sorunları yaşayabilirler. Günlük hayatta meydana gelen kazaların yanı sıra, dikkat edilmesi gereken sağlık kurallarının ihlal edilmesi bu sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir sağlık sorunu yaşandığında insanlar ilk olarak hastaneye giderler. Hastaneler, hastalara yatarak veya ayakta tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları tarafından verildiği sağlık kuruluşlardır. İnsanlar hastalıklarına, yaşadıkları sağlık sorunlarına hastanelerde çare bulurlar.

İnsanlardaki hastalıkları teşhis ve onları ilaçlarla veya bazı araçlarla tedavi eden kimselere de hekim, tabip ya da doktor denir. Zorlu bir eğitimden geçen hekimler, insan yaşamındaki en hassas konu olan sağlıkla ilgili tüm donanıma sahiptirler. Hastalara şifa dağıtırlar.

Günlük yaşantımızda sık sık hastalanabilir, bazı kazalar nedeniyle yaralanabilir, çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalabiliriz. Sağlık gibi uzmanlık gerektiren bu konuda, kendi kendimizi tedavi etmede, bu hastalıklardan ve sağlık sorunlarından kurtulma konusunda yetersiz kalabiliriz. Bu nedenle sağlıkla ilgili konularda ilk adresimiz hastaneler ve hekimler olur.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) raporlarına göre 2017 yılındaki ile Türkiye’deki toplam sağlık kurumu sayısı 33578’dir. Bu kurumların 1518’i yataksız, 32069’u yataklı olarak hizmet vermektedir. Kurumlardaki toplam yatak sayısı da 225863’tür.

Yine TÜİK raporlarına göre ülkemizde 149997 hekim bulunmaktadır. Buna göre hekim başına düşen kişi sayısı 539’dur. Yani her 539 kişi için 1 hekim düşmektedir.

Ülkemizde yıllık sağlık harcamaları 150 milyon Türk Lirası civarındadır.

Hastane ve hekimlerin günlük yaşamımızdaki önemi, tüm bu istatistiklere baktığımızda daha da iyi anlaşılmaktadır. Nüfuzumuzun kalabalık olması, hastane ve hekimlere olan ihtiyacın daha da çok olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle sağlığımıza daha çok dikkat etmeliyiz. Uymamız gereken sağlık kurallarına önem vermeli, hastane ve hekimlere olan ihtiyacımızı olabildiğince azaltmalıyız. Hem sosyal açıdan hem maddi açıdan hem de huzurlu bir hayat açısından sağlığımıza dikkat etmek, günlük yaşamımızdaki hassasiyet göstermemiz gereken konulardan biridir.

*** Hastane ve Hekimlerin Günlük Yaşamımızdaki Önemi konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
confused
0
happy
0
clap
0
love
0
sad
0
unlike
0
angry

13 Yorum

Yorum Yap