Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu

Farklı kültürlerin beşiği Anadolu tanımıyla anlatılmak istenen nedir? Anadolu ve kültür konulu bilgilendirici metin.

Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu

Farklı Kültürlerin Beşiği Anadolu

Tarih boyunca Anadolu bir çok devlete, bir çok medeniyete ve bir çok farklı millete ev sahipliği yapmıştır. Bu çeşitlilik, doğal olarak bir çok farklı kültürün de bu topraklarda doğmasını sağlamıştır.

Anadolu’da bilinen ilk uygarlık Hatti’dir. Troya, Hitit, Hurri, Urartu, Frigya, Lidya, Karya, İon, Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti, tarih boyunca Anadolu’da yer almış uygarlıklardır. Birbirlerinden farklı olan bu uygarlıklar, kendilerinden önceki medeniyetlerden de etkilenmişlerdir.

Tüm bu medeniyetler, varlıkları boyunca bir çok kültürel ögenin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Medeniyetlere ve milletlere özgü bu kültürel ögeler, zaman geçtikçe birbirini etkilemiş, yeni kültürlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu durum Anadolu’nun farklı kültürlerin beşiği olarak adlandırılmasında etkili olmuştur.

Sadece medeniyetlere özgü yaşayış tarzları değil, Anadolu’da yaşamış insanların dini inanışları da yeni kültürlerin oluşmasında etkili olmuştur.

Semavi (göksel) dinlerin buluştuğu, çok tanrılı dinlerin harman olduğu, sayısı belirsiz farklı kültürün, uygarlığın iç içe geçtiği, kendisinden önceki kültürlerle yoğrulup, kendinden sonra ki kültürleri etkileyen, yoğuran özelliklere sahip olan Anadolu için farklı kültürlerin beşiği tanımlaması çok yerindedir.

Anadolu kültürü, her dönemde evrensel değerler oluşturup, onları günümüze taşıyarak uygarlığa öncülük etmiştir ve etmeye de devam edecektir. Anadolu kültür tarihimizin gerçek tanıkları olan kültür varlıklarımızı tanıyıp onları korumak hepimizin üstüne düşen bir ulusal görevdir. Öncelikli görevdir.

Kim olursak olalım, mesleğimiz ve mevkimiz ne olursa olsun, bunu yerine getirmeliyiz. Anadolu insanı olmanın birincil gereği budur.

Kaynak ve Alıntılar:

*** Faklı Kültürlerin Beşiği Anadolu konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
clap
49
angry
32
unlike
20
love
12
confused
11
sad
6
happy

73 Yorum

Yorum Yap