Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Halime Çavuş Kimdir?

Halime Çavuş Kimdir? Milli Mücadele dönemindeki kadın kahramanlarımızdan Halime Çavuş’u tanıtan araştırma yazısı.

Halime Çavuş Kimdir?

Halime Çavuş Kimdir?

Asıl adı Halime Kocabıyık olan Halime Çavuş Kurtuluş Savaşı kahramanlarındandır. 1898 yılında Kastamonu ilinin merkeze bağlı Duruçay köyünde doğduğu bilinmektedir. Kurtuluş Savaşı başladığında 20’li yaşlarında olan Halime Kocabıyık; Kurtuluş Savaşı’nın başladığını duyar duymaz cepheye gitmek istemiştir. Ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen kararından dönmeyen Halime Çavuş Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Halime Çavuş kimdir diye sorulduğunda kararlılık ve kahramanlık anıtıdır demek yanlış olmaz.

Dönemin şartları gereğince kadın olmasının bilinmemesinin kendisi için daha iyi olacağını düşünen Halime Kocabıyık saçlarını kazımıştır. Erkek kıyafetleri giyen Halime Çavuş’un kadın olduğu uzun zaman anlaşılmamıştır. Bir gün karşılaştığı komutan kendisinden kimliğini istemiştir. O kişinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu daha sonradan öğrenecektir. Cephede, cephane taşımaktan düşmanla çatışmaya kadar pek çok görev almıştır. Bir çatışmada ayağından yaralanmış ve bir ayağı engelli kalmıştır. Buna rağmen memleketine dönmemiş; hem cephede, hem de cephe gerisinde Kurtuluş Savaşı’na destek vermeye devam etmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından memleketine dönen Halime Kocabıyık; Mustafa Kemal Atatürk’ün davetlisi olarak Ankara’ya götürülmüştür. Çankaya Köşkü’nde 15 gün Atatürk’ün özel misafiri olan Halime Kocabıyık’a burada özel törenle çavuş rütbesi verilmiştir. Bu günden sonra Halime Çavuş olarak anılmaya başlanmıştır. İstiklal Madalyası da verilen Halime Çavuş ömür boyu maaşa bağlanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün; “bizim kızımız ol, burada kal” demesine rağmen bir ailesinin olduğunu belirterek Atatürk’ten izin isteyip memleketine dönmüştür. Ölene kadar hiç evlenmeyen Halime Çavuş askeri üniformasını da üzerinden çıkarmamış ve her gün tıraş olmaya devam etmiştir. İstiklal Madalyası sahibi Halime Çavuş doğduğu yer olan Kastamonu’nun Duruçay Köyü’nde 1975 yılında vefat etmiştir.

*** Halime Çavuş Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
clap
7
angry
4
sad
4
unlike
3
love
2
happy
2
confused

31 Yorum

Yorum Yap