Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Erzurumlu Kara Fatma Kimdir?

Erzurumlu Kara Fatma kimdir? Milli Mücadele dönemindeki kadın kahramanlarımızdan Erzurumlu Kara Fatma’yı tanıtan araştırma yazısı.

Erzurumlu Kara Fatma Kimdir?

Erzurumlu Kara Fatma Kimdir?

Fatma Seher Erden Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarındandır. Erzurumlu Kara Fatma olarak bilinen Fatma Seher Erden; 1888 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Kocası Ahmet Bey’in subay olması nedeniyle her zaman askerlik ile içli dışlı olan Erzurumlu Kara Fatma ilk kez Balkan Savaşı’na katılmıştır. Erzurumlu Kara Fatma kimdir sorusunun cevabı; kahramanlık ve fedakarlıktır.

Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte Kafkas Cephesi’ne akrabası olan on kadar kadın ile birlikte giden Kara Fatma; bu esnada dul kaldığını öğrenmiştir. Çünkü o sırada binbaşı rütbesinde olan eşi Ahmet Bey Sarıkamış’ta şehit düşmüştür. Bu haber üzerine Kara Fatma Erzurum’a dönmüştür.

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkıp, ardından Sivas Kongresi’ni toplamak için Sivas’ta olduğunu öğrenen Kara Fatma Sivas’a giderek Mustafa Kemal ile görüşmüştür. Mustafa Kemal tarafından Milis Müfreze Komutanı olarak görevlendirilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda Batı Cephesi’nde savaşan Kara Fatma, sonrasında İstanbul’da görevlendirilmiş; silah kaçırma ve adam kaçırma gibi görevler yapmıştır.

İzmir’in Yunan işgaline uğradığı haberi gelince İzmir’e giderek işgale karşı koymuştur. 1. İnönü, 2. İnönü, Sakarya ve Dumlupınar Meydan Savaşları’na katılmıştır. Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunda önemli rol oynamıştır. Savaşlarda esir düşmüş ama kaçmayı başarmıştır. Kendisi de askerleri ile birlikte 25 yunan askerini esir almayı başarmıştır.

Askerlik hayatında üsteğmen rütbesine kadar yükselen Fatma Seher Erden; savaşlarda iki oğlunu ve kocasını kaybetmiştir. Kendisi ile birlikte savaşlara katılan; bu savaşlarda elini ve akli dengesini kaybeden yeğeni Fatma ve onun çocuklarını yanına almıştır. Emekli maaşını Kızılay’a bağışlayan Kara Fatma 2 Temmuz 1955 günü 67 yaşında iken vefat etmiştir. Kara Fatma Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası, Liyakat Madalyası ve İmtiyaz Madalyası sahibidir. Fatma Seher Erden’in kabri Kasımpaşa’daki Kulaksız mezarlığında bulunmaktadır.

*** Erzurumlu Kara Fatma Kimdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
love
11
clap
4
angry
3
unlike
1
happy
1
confused
1
sad

13 Yorum

Yorum Yap