Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Gökyüzü Macerası Metni Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Gökyüzü Macerası metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 2. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 112-113-114-115 (Çocuk Dünyası Teması)

Gökyüzü Macerası Metni Cevapları

Gökyüzü Macerası Metni Cevapları Sayfa 112

GÖKYÜZÜ MACERASI

Masal o gün okuldan geç gelmişti. Arkadaşlarıyla oyun oynadığı için çok yorgundu. Akşam yemeğini yer yemez koltuğa uzandı. Pencereden dışarı baktığında rengârenk bir uçurtma gördü. Uçurtma pencereye doğru yaklaştı. Masal uçurtmağa binip gök yüzünde dolaşmaya başladı. Uçurtma yükseldikçe yükseldi. bulutların üzerine çıktı, Artık evleri, arabaları, insanları çok yukarıdan izle yeniliyordu. Küçük bir kuş da Masala eşlik etmeğe başladı. Arkadaş oldular ve bütün şehri uçarak birlikte dolaştılar. Birden rüzgâr uçurtmağı ters çevirdi ve Masal düşmeğe başladı. Son hızla yere çakılacağını anlayan Masal bağırmağa başladı: O sırada omzunda bir elin varlığını hissetti, Annesi “Haydi kızım, gerine yat, Koltukta uyuyakalmışsın dedi. Masal, yaşadıklarının bir rüya olduğunu anlayınca derin bir nefes aldı ama gökyüzündeki macerasını da çok sevmişti. Biraz heyecanlı, biraz mutlu bir şekilde yatağına yattı.

Gökyüzü Macerası Metni Cevapları Sayfa 113

“Gökyüzü Macerası” metninden anladıklarınızı yazınız. Yazdıklarınızı resimleyiniz.

Cevap: Masal adında bir çocuk varmış. Rüyasında bir pencereden dışarı baktığında bir uçurtma görüyor. Uçurtmaya binip gökyüzüne yükseliyor. Yükseldikçe evleri, arabaları, insanları çok yukarıdan görüyor. Daha sonra uçurtma rüzgardan dolayı ters dönüyor ve hızla düşmeye başlıyor. O sırada yatağında bağırıyor ve annesi omzuna dokunup korkmasını söylüyor. Daha sonra tekrar yağına geçip mutlu bir şekilde uyuyor.

Gökyüzü Macerası Metni Cevapları Sayfa 114

Aşağıdaki oyunu yönergelerine uygun olarak arkadaşlarınızla oynayınız.

Gökyüzü Macerası Metni Cevapları Sayfa 115

Siz de bildiğiniz bir oyunu yazınız. Arkadaşlarınızla oynayınız.

Cevap:

Körebe, dünya genelinde yaygın bir şekilde oynanan bir çocuk oyunu. Körebe olarak adlandırılan oyuncunun gözleri mendil veya eşarp gibi bir malzemeyle bağlanır ve ebe etrafını göremez hale getirilir. Diğer oyuncular körebenin etrafında dolaşır ve ona dokunurlar. Körebe onları yakalamaya çalışır. Körebe gözleri kapalı şekilde birini yakalarsa o ebe olur. Oyun böyle devam eder. Bu oyun herhangi bir alanda oynanabilir. Körebenin gözleri kapalı olacağı için oyun alanından körebenin çarpabileceği eşyalar kaldırılmalıdır. Oyuncu sınırı yoktur. Oyun süresi yoktur.

***Gökyüzü Macerası metni cevapları (Sayfa 112-113-114-115) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap