Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları (2. Sınıf Türkçe)

Cumhuriyet Öğretmeni metni cevapları ve soruları, Meb Yayınları 2. sınıf Türkçe kitabı Sayfa 105-106-107-108-109-110-111 (Çocuk Dünyası Teması)

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 105

CUMHURİYET ÖĞRETMENİ

Okul ziyaretleri, Atatürk un günlük çalışmaları arasında özel bir ger tutardı, Atatürk çoğunlukla da bu ziyaretleri habersiz yapardı, Bir yurt gezisinde, yine bir köy okuluna uğradı, Tek sınıflı okulda kapının açıldığını gören öğretmen, başını çevirip Atatürk’ü görünce, oturduğu terk edip “Buyurun efendim,” diyerek kürsüyü ona bırakmak istedi, Atatürk, bir el işaretiyle durdurdu onu, “Hayır!” dedi “Yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz, Eğer izin verirseniz biz de sizin bilgilerinizden yararlanmak isteriz, Sınıfa girdiği zaman cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir,”

Okuduğunuz “Cumhuriyet Öğretmeni” metni bir düz yazıdır. Düz yazı cümlelerden oluşur.

Sizde Atatürk ile ilgili bir düz yazı yazınız.

Cevap:

Atatürk sadece iyi bir komutan değildi o aynı zamanda geleceği de gören gerçek bir liderdi. Ona göre gelecek medeniyet ancak ancak bilim ile gelecekti. Bilime gereken önemin verilmesi ile hedeflenen muasır medeniyetler seviyesine ulaşılacaktı. Bunun için bir ülkenin tepeden tırnağa eğitim ile donatılması ve ciddi planlamalarla devlete hizmet için bilim adamlarının yetiştirilmesi gerekmekteydi. Bu da özgür düşünen yaratıcı ve ülkesini seven idealist insanlarla olacaktı. Bunun için büyük bir eğitim hamlesi gerçekleştirmiş, üniversiteler kurdurmuş en iyi hocaları buralara getirtmiştir. Böylece kendi kadrolarını oluşturan Cumhuriyet kısa zamanda bilimde de büyük atılımlar gerçekleştirebilmiştir. Böylece ülke kısa zamanda istenen hedeflere ulaşabilecek konuma gelmiş ve kendisini muasır medeniyetler arasına girmeye hazırlamıştır.

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 106

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için farklı ülkelerden çocuklar ülkemize gelir.

Bu çocuklardan birinin size misafir geldiğini düşününüz. Onunla neler yapardınız? Yazınız. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu çocuklardan birinin size misafir gelse onlara yaşadığımız ülkeyi, gelenek-göreneklerimizi, dinlediğimiz müzikleri, yediğimiz yemekleri, oynadığımız oyunları anlatırdım.

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 107

Cümleyle ilgili olmayan ifadeyi işaretleyin.

Cevap:

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 108

Kelime çiftlerinden eş anlamlı olanların güneşine” E”, zıt anlamlı olanların güneşine “Z” harfini yazınız.

Cevap:

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 109

Noktalama işaretlerinin adlarını uygun boşluklara yazınız.

Cevap:

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 110

Satır sonuna sığmayan kelimeleri doğru yerden ayırınız.

Cevap:

Cumhuriyet Öğretmeni Metni Cevapları Sayfa 111

Resimlerdeki çocuklar ne yapıyorlar? Aşağıdan uygun kelimeyi bularak cümlede kullanınız.

Cevap:

***Cumhuriyet Öğretmeni metni cevapları (Sayfa 105-106-107-108-109-110-111) hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap