Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Fuat Sezgin Kimdir?

Fuat Sezgin kimdir? Hayatı, başarıları, önemi, çalışmaları hakkında, Fuat Sezgin için hazırlayacağınız sunumlarda kullanabileceğiniz bilgileri içerikte bulabilirsiniz.

Fuat Sezgin Kimdir?

Fuat Sezgin Kimdir? Hayatı – Önemi – Başarıları

Bilimler Tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden birisi olan Profesör Fuat Sezgin,  İslam tarihi, bilim ve teknoloji tarihi alanında çalışmalarıyla tanınmaktadır.

24 Ekim 1924 tarihinde Bitlis’te doğmuştur. 1943-1951 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Enstitüsü’nde, “İslami Bilimler ve Oryantalizm” alanında otorite sayılan Alman oryantalist Hellmut Ritter’in yanında eğitim görmüştür. 951 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerine doktora yapmıştır. 1954 senesinde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, “Buhari’nin Kaynakları” isimli doktora tezini tamamlayarak doçent olmuştur.

27 Mayıs 1960 askeri darbesi sırasında üniversiteden uzaklaştırılmıştır. 1965 yılında Frankfurt Üniversitesi’nde profesör olmuştur.

Prof. Sezgin, Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfı’nın İslami Bilimler Ödülü’nü 1978 yılında ilk alan kişidir.

1982 yılında J. W. Goethe Üniversitesi’ne bağlı Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü’nü ve 1983’te de buranın müzesini kurarak, direktörlüğünü üstlenmiştir. Müzede İslam kültür çevresinde Müslüman bilginler tarafından yapılmış aletlerin ve bilimsel araç ve gereçlerin yazılı kaynaklara dayanarak yaptırdığı numunelerini sergilemiştir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin, Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü için hazırladığı bilimsel araç ve gereçlerin benzerlerini yaptırarak, 25 Mayıs 2008 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin açılmasında öncü rol oynamıştır.

Fuat Sezgin, 30 Haziran 2018’de sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul’da 93 yaşında vefat etmiştir.

ALDIĞI ÖDÜLLER

  • Kral Faysal Ödülü (1978)
  • Frankfurt am Main Goethe Plaketi (1980)
  • Almanya 1. Derece Federal Hizmet Madalyası (1982)
  • Almanya Üstün Hizmet Madalyası (2001)
  • İran İslami Bilimler Kitap Ödülü (2004)
  • Hessen Kültür Ödülü (2009)

Yararlanılan Kaynaklar:

*** Fuat Sezgin Kimdir? içeriği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
confused
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
sad
0
unlike

3 Yorum

Yorum Yap