Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Dünya Barışının Korunması İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapılabilir?

Dünya barışının korunması için ne gibi çalışmalar yapılabilir? Dünya barışı ve korunması konulu araştırma yazısı.

Dünya Barışının Korunması İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapılabilir?

Dünya Barışının Korunması İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapılabilir?

Barış, hem ülkemiz hem de dünya için her zaman en gerekli olan durumdur. Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk dünya barışının korunması için ; “Yurtta Barış, Dünyada Barış” diyerek barışın önemini dile getirmiştir.

Ülkeler kendi içlerinde kimi zaman çatışma ortamına sürüklenebilmektedir. Son yıllarda komşu ülkemiz Suriye’de yaşanan iç savaş da buna örnektir. Savaşın oluşturduğu olumsuzluklar, kararttığı hayatlar en acı yüzü ile bir kez daha Suriye’de ortaya çıkmıştır. Ayrıca kimi zaman devletler arasında da çatışmalar görülebilmektedir. Bu savaşlarda yüz binlerce insan hayatını kaybetmekte, milyonlarcası yaralanmakta ve evlerini kaybetmektedir. Savaştaki ülkelerde yaşayan insanlar yaşadıkları yerden göç etmek zorunda da kalabilmektedir.

İnsanların hayatlarını kaybetmemesi için dünya barışının korunması gerekmektedir. Barışın sürekli sağlanabilmesi için ülkelerin birbirleriyle iyi ilişkiler geliştirmesi gerekir. Birbirlerini tanıyan, birbirleriyle iyi ilişkiler geliştiren ülkelerin savaşma ihtimalleri çok azdır. Bu nedenle ülkelerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayacak etkinlikler düzenlenmelidir.

Alış veriş yapmak, ülkeler arası ticaret yapmak, toplumların birbirleriyle olan ilişkilerini olumlu şekilde geliştirebilir. Bu nedenle ülkeler arası ticaret kolaylaştırılmalıdır. Ticaret ürünlerinin daha kolay nakledilmesi için yeni ve güvenli ticaret yolları yapılmalıdır. Gümrük vergileri makul düzeye çekilmelidir.

Uluslararası düzenlenen etkinlikler milletler arasındaki etkileşimi artırır. Olimpiyat oyunları, uluslararası futbol, basketbol ve diğer spor dalları organizasyonları bu etkileşimi artırır. Turistik geziler, kardeş şehir organizasyonları da bu duruma örnek gösterilebilir. Spor ve sanat etkinliklerinin uluslararası düzenlenmesi, milletlerin kaynaşmasını ve bu sayede ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlayacaktır.

Eğitimde, mektup arkadaşlığı konusuna önem verilmelidir. Öğrencilerin, diğer ülkelerde yaşayan yaşıtlarıyla mektup arkadaşlığı kurmaları, birbirlerini anlama konusunda başarı sağlayacaktır. Birbirini anlayabilen toplumlar, dünya barışına en büyük katkıyı yapan toplumlardır.

Yine eğitimde, dil, din ve ırk ayrılıklarının bir problem olmadığını anlatmak için gayret sarf edilmelidir. Aynı gezegende yaşadığımız, bu gezegenin tüm insanlığın ortak malı olduğu, kimsenin kimseden üstün olmadığı, herkesin eşit olduğu küçük yaşlardan itibaren insanlara benimsetilmelidir.

Turistik amaçlı geziler için tüm ülkelerde vizelerin kaldırılması, böylece insanların diğer ülkeleri ziyaret etmeleri kolaylaştırılmalıdır. İnsanlar, diğer toplumlarım insanlarını, kültürleri, yaşam biçimlerini kitapların yanı sıra, gidip görerek tanımaları daha faydalı olacaktır.

Sonuç olarak dünya barışının korunması için yapılması gereken tek şey, insanların birbirlerini tanımaları ve anlamalarıdır. Ancak bu şekilde insanlar kavga etmek yerine, sevgi ile birbirleriyle bütünleşebilir.

İlgili İçerikler:

Sporun Dünya Barışına Katkıları Nelerdir?

*** Dünya Barışının Korunması İçin Ne Gibi Çalışmalar Yapılabilir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap