Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Çocukların Masal Okumasının Faydaları Nelerdir?

Masal nedir? Masallar hangi yaş grubuna uygundur? Çocukların masal okumasının faydaları nelerdir? Masal okumanın faydaları konulu araştırma yazısı.

Çocukların Masal Okumasının Faydaları Nelerdir?

Çocukların Masal Okumasının Faydaları Nelerdir?

Çocuk eğitiminde masal büyük öneme sahiptir. Masallar, çocukların hayal dünyalarının gelişmesine ve iyilik duygusunu öğrenmelerine olanak sağlar.

Masal Nedir?

Masal, olağanüstü kahramanların yaşadığı olağan dışı olayların anlatıldığı yazılardır. Masallarda belirli bir yer ve zaman yoktur. Zaman, “evvel zaman içinde, bir varmış bir yokmuş” gibi kavramlarla anlatılmaya çalışılmaktadır. Masallarda yer ise, “periler ülkesi, ormanda güzel bir bahçe, Kaf Dağı’nın ardı”  gibi sözlerle ifade edilmektedir. Masal kahramanları ise genellikle olağan dışı nitelikler taşımaktadır. Örneğin masallarda dev, cüce, cadı, peri gibi kahramanlar bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra kahramanlar, aslında sahip olmadıkları, uçmak, konuşmak, görünmez olmak, gibi özelliklere de sahip olabilmektelerdir. Masallarda tüm insanlığı ilgilendiren eğitici, öğüt verici konular ele alınmaktadır. Masallarda amaç iyilik, doğruluk, güzellik, yardımseverlik gibi konular işlenmekte, çocuğun bu duyguları öğrenmesi ve benimsemesi sağlanmaktadır. Bu yüzden masallarda her zaman iyilik yapan, iyi düşünen kahramanlar kazanmakta, kötüler ise kaybetmektedir.

Masallar Hangi Yaş Grubuna Uygundur?

Masallar genellikle 12 yaşına kadar olan çocuklara uygundur ve ilgilerini çekmektedir. 5 yaşına kadar olan çocuklara genellikle kısa ve daha çok iyi karakterlerin yer aldığı masalların anlatılması uygundur. 5 yaş ile 8 yaş arasındaki çocuklara, dil ve düşünce açısından daha ileri seviye ve iyi- kötü karakterlerin bulunduğu masallar anlatılabilmektedir. 8- 12 yaş arasındaki çocuklara ise daha çok keşif, kahramanlık ya da duygu yoğunluklu olan masallar uygundur.

Masal Okumanın ya da Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

» Masallarda, iyilik, dostluk, mutluluk gibi kavramlar işlenir. Bu kavramlar masallarda somutlaştığı için, çocukların anlaması daha kolaydır.

» Masallar ayrıca, içinde yaşanılan toplumsal değerler ve kültürün anlaşılmasında da önemli rol oynamaktadırlar.

» Masallarda olayların ve kişilerin olağanüstü olması çocukların hayal gücünün gelişimine katkı sağlamaktadır. Hayal gücü gelişen çocuğun yaratıcılık yeteneği de gelişir.

» Masal okumak ya da dinlemek çocukların okuma ve dinleme becerilerini geliştirir.

» Masalı dinleyen çocuk, masalı anlatan kişiyle sıkı bir bağ kurar. Güven duygusu artar.

» Masal çocukların iyi vakit geçirmesini sağlayarak mutluluk aşılamaktadır. Keloğlan, Sindirella, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Prenses ve Bezelye Tanesi, masallara örnek olarak verilebilir.

İlgili İçerikler:

Masal Tekerlemeleri

*** Çocukların Masal Okumasının Faydaları Nelerdir? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

1 Yorum

Yorum Yap