Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Cumhuriyet Tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması ile İlgili Yapılan Düzenlemeler

Cumhuriyet tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması ile ilgili yapılan düzenlemeler konulu araştırma yazısı.

Cumhuriyet Tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması ile İlgili Yapılan Düzenlemeler

Cumhuriyet Tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması ile İlgili Yapılan Düzenlemeler

İnsanlık tarihi ile neredeyse yaşıt olan bir konu olan kadın hakları meselesi, 20. yüzyıla gelininceye kadar önemli ölçüde çözülebilmiş değildi. 1900’lü yıllarda modern dünya, kadını 2. sınıf insan olarak görmekle ne kadar büyük bir yanlışın içerisinde olduğunu anladı. Bu sayede devletler kadınların haklarını geç de olsa tanımaya başladılar. Kadınların haklarını tanıyan ilk devletlerden birisi de Türkiye Cumhuriyeti oldu. Kadınların medeni haklarının verilmesinin yanında, cumhuriyet tarihinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması ile ilgili olarak bir dizi düzenleme yapıldı.

Ülkemizde 1930 yılında kadınların seçme ve seçilme haklarına yönelik yasalar çıkmaya başladı. Bu yıllarda bugün kadın hakları konusunda öncü olarak görülen pek çok devlet henüz kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermemişti. 3 Nisan 1930 tarihinde çıkan Belediye Kanunu ile, kadınların belediye seçimlerinde seçme ve bu seçimlerde aday olma hakkı tanınmıştır. Bu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından aynı yılın Eylül ayında yapılan belediye seçimlerine kadınlar da katılmıştır. Bu seçim, ülkemizde kadınların katıldığı ilk seçim olması anlamında son derece önemlidir.

Belediye seçimlerinden 3 yıl sonra, 26 Ekim 1933 tarihinde Köy Kanunu değiştirilerek kadınların köy muhtarı seçilmesi ve köy heyetlerine seçilmesinin de önü açılmıştır. Ülkemizin ilk kadın muhtarı Aydın’ın Demirdere köyünde seçilmiştir. Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin olmuştur. Kadınlara 11 Aralık 1934 tarihinde yapılan yasa değişikliği ile milletvekili seçme ve seçilme hakkı da tanınmıştır. Bu değişiklikle kadınlar seçme ve seçilme haklarının tamamını elde etmişlerdir.

Kadınların katıldığı ilk genel seçimler 8 Şubat 1935 tarihinde yapılmıştır. Bu seçim kadınlar için bir ilk olmasına rağmen, 17 kadın milletvekili meclise girmeyi başarmıştır. Ülkemizde 1934 yılı itibariyle kadınlar bütün seçimlerde seçme ve seçilme hakkını elde etmişken, pek çok ülkede henüz kadınlar bu hakkı elde edememiştir. Bugün uygarlıkları ile övünen Fransa 1944 yılında; İtalya, Hırvatistan ve Slovenya 1945 yılında, Yunanistan 1949 yılında ve İsviçre ise ancak 1971 yılında kadınların seçme-seçilme hakkını tanımıştır. Ülkemizden sonra kadınların seçme ve seçilme hakkını tanıyan onlarca farklı ülke vardır.

*** Cumhuriyet Tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması ile İlgili Yapılan Düzenlemeler konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Türkçe Ders Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap